2021-11-29

Zrównoważony rozwój według BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego

W dniach 3-5 listopada 2021 roku w Warszawie eksperci ze strony biznesu, instytucji państwowych oraz organizacji pozarządowych omawiali zagadnienia zrównoważonego rozwoju na kongresie ESG (Environmental, social and corporate governance). Nie mogło na nim zabraknąć przedstawiciela BSH, czołowego polskiego i europejskiego producenta AGD. Co szczególnie interesujące pod kątem zagadnień Kongresu, BSH prowadzi działalność biznesową nie pozostawiając po sobie śladu węglowego.


Firma BSH powstała w 1967 roku jako spółka joint venture firm Robert Bosch GmbH (Stuttgart) i Siemens AG (Monachium). Od 2015 roku BSH Home Appliances Group jest w 100 procentach własnością Grupy Bosch. Obok marek Bosch, Siemens, Gaggenau i Neff portfolio BSH obejmuje siedem dodatkowych marek, m.in. Thermador, Balay, Profilo, które lokalnie utrzymują silne relacje z konsumentami.
BSH dostarcza nie tylko sprzęt gospodarstwa domowego. W połączeniu z usługami cyfrowymi ekosystemu Home Connect oraz markami usługowymi, takimi jak Kitchen Stories i BlueMovement firma chce zaoferować konsumentom spersonalizowane i zrównoważone rozwiązania, które poprawiają jakość ich życia w domach. Wydatki na badania i rozwój w 2020 r. w Grupie BSH pozostały na wysokim poziomie 5,1 proc. całkowitego obrotu. Grupa rozwija przede wszystkim technologie cyfrowe.


W Polsce Grupa BSH działa przez spółkę-córkę BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o., która posiada sześć fabryk. W trzech łódzkich zakładach produkowane są pralki, zmywarki i suszarki do ubrań, w dwóch wrocławskich piekarniki i lodówki, a w Głogowie Małopolskim niedaleko Rzeszowa małe AGD. BSH w Polsce to również centra usług wspólnych, które pracują na potrzeby BSH na całym świecie w obszarach, takich jak: IT, księgowość, handel zagraniczny czy centralne zakupy.


- Udało się nam w Polsce stworzyć największy hub produkcyjny w branży AGD w Europie – mówił podczas Kongresu Konrad Pokutycki, Prezes Zarządu BSH w Polsce. – Firmy po okresie typowej transformacji gospodarki i dosyć prostych inwestycjach w moce wytwórcze, przeszły do inwestycji, które są oparte na wiedzy, nauce, know-how i innowacjach. Wiele firm z naszej branży utworzyło  obszary usług wspólnych dla biznesu. Nasza firma jest tego dobrym przykładem. Zatrudniamy około tysiąca osób, które pracują w Polsce na rzecz całego świata, pozostałych lokalizacji Grupy BSH na wszystkich kontynentach. To praca w obszarach od księgowości, przez centralne zakupy po IT i rozwój Home Connect, czyli naszego ważnego systemu, który łączy i digitalizuje wszystkie nasze urządzenia AGD.

Polskie atuty w biznesie
Prezes Konrad Pokutycki podkreślił, że w ostatnich 3 latach BSH zainwestowało ponad 2 miliardy złotych w dalszy rozwój przedsiębiorstwa w Polsce. Inne firmy AGD również inwestują. Dobry klimat dla inwestycji w Polsce zdaniem prezesa Konrada Pokutyckiego wynika z wielu przyczyn. Numer jeden to Polacy: nasza umiejętność rozwiązywania problemów w sposób niekonwencjonalny, nietuzinkowy i polska „żyłka” do biznesu. Inne polskie zalety to duże kompetencje i bardzo wysokie zaangażowanie w wykonywaną pracę.
Do innych korzyści prowadzenia biznesu w naszym kraju prezes BSH w Polsce zaliczył zrównoważony rynek, rozwinięty przemysłowo i usługowo. Infrastruktura jest już na tyle dobra, że umożliwia dalszy rozwój. Siła nabywcza w postaci 38 milionów obywateli jest nie do przecenienia, podobnie jak doskonała lokalizacja Polski.

Najlepsi pracodawcy w Polsce    
Pięć tysięcy respondentów w wieku od 18 do 64 lat, którzy pracują, uczą się lub szukają pracy, wzięło udział w badaniu ankietowym firmy pośrednictwa pracy Randstad, którego wyniki wyłoniły 10 najbardziej atrakcyjnych pracodawców. Wynagrodzenie, przyjazna atmosfera pracy, kondycja finansowa firmy czy reputacja - to jedne z czynników, które były brane pod uwagę podczas tworzenia rankingu najlepszych pracodawców. Wśród nich znalazł się również BSH. 

W jaki sposób można zasłużyć na taki tytuł?
- Jesteśmy bardzo dumni zarówno z tej nagrody, jak i innych, które się z nami wiążą. W tym roku na Forum Ekonomicznym w Karpaczu otrzymaliśmy również nagrodzę od Prezydenta Wrocławia za zaangażowanie społeczne. Takie wyróżnienia idą w parze. Atmosfera pracy w BSH jest doskonała. Udało nam się doprowadzić do sytuacji, że nie skupiamy się tylko na wyniku finansowym, ale także na atmosferze pracy i współpracy wszystkich pracowników.

- Pracownicy mogą wychodzić ze swoimi inicjatywami dotyczącymi wolontariatu. Na przykład proszą o dzień wolny od pracy, ponieważ zebrali zespół złożony z sześćdziesięciu czy osiemdziesięciu osób, który w tym czasie wyremontuje szpital. My finansujemy narzędzia, materiały i dajemy im dzień wolny. Niosąc taką pomoc, nie tylko dajmy coś dobrego, ale budujemy też dobre relacje z lokalnymi społecznościami. To również wspaniała integracja dla pracowników.

- Dajemy również szanse młodym ludziom, którzy pochodzą z rodzin dotkniętych problemami. Wspieramy finansowo ośrodki w Polsce, które pomagają  dzieciom i młodzieży, przede wszystkim w zakresie edukacji. 

Jako największe wyzwania dla branży AGD związane ze zrównoważonym rozwojem Konrad Pokutycki wskazał transformację energetyczną w zakresie jej rosnących kosztów oraz być może potrzeby importu. BSH jako globalna grupa włączyła się w tę kwestię i już od 2 lat jest neutralne pod względem emisji CO2, kupując tylko zieloną energię. Między innymi w Polsce BSH instaluje panele fotowoltaiczne we wszystkich swoich lokalizacjach, na dachach budynków i na terenach zielonych. Firma chce od 2023 r. wytwarzać do 15 tysięcy megawatogodzin rocznie. Dzięki planom oszczędności energii i zasobów, BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego chce występować o białe certyfikaty. Warto podkreślić, że branża AGD jest zobowiązana rokrocznie odzyskiwać 65% odpadów i obecnie to się udaje, natomiast należy stale pamiętać, że ten procent będzie rósł – z korzyścią dla nas wszystkich.

 

DZIĘKUJEMY, ŻE JESTEŚCIE Z NAMI!

PARTNER +: TOTALIZATOR SPORTOWY, Polski Fundusz Rozwoju, Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Powszechny Zakład Ubezpieczeń  PARTNER: Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, PolRegio,  Eko Pak, Fortum, Columbus, BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o., Regent Warsaw Hotel, Lasy Państwowe, Adamed, Microsoft, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, PKP InterCity, Medicover, Red Snake  PARTNER ENERGETYCZNY Tauron PARTNER MOTORYZACYJNY: STELLANTIS HONOROWY PATRONAT: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński PATRONATY MINISTERSTW: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Spotu, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Edukacji i Nauki PATRONAT MARSZAŁÓW WOJEWÓDZTWA: Opolskiego, Mazowieckiego, Świętokrzyskiego, Lubuskiego, Śląskiego, Łódzkiego, Małopolskiego, Wielkopolskiego, Dolnośląskiego, Podkarpackiego, Lubelskiego, Podlaskiego PATRONATY I PARTNERZY MERYTORYCZNI:  TOGETAIR, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej , Zakład Ubezpieczeń Społecznych,  Biuro Rzecznika MiŚP, Polskie Regiony, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Pracodawcy RP, Business Center Club, Krajowa Izba Gospodarcza, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Polski Instytutu Sztuki Filmowej, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Instytut One, Instytut Biznesu, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, Polski Komitet Olimpijki, Escola Varsovia, Łazienki Królewskie, Artomed.pl, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Urząd Regulacji Energetyki, Krakowskie Forum Organizacji Społecznych PATRONATY UCZELNI WYŻSZYCH:  Szkoła Główna Handlowa, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Warszawski, Społeczna Akademia Nauk, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie PARTNER MIĘDZYNARODOWY: UN Global Compact GŁÓWNE PORTALE INTERNETOWE: Wirtualna Polska, money.pl GŁÓWNY PARTNER RADIOWY: Polskie Radio, Polskie Radio 24 PATRONI MEDIALNI: Polska Agencja Prasowa, Agencja Informacyjna, Interia, Zielona Interia, Polska Press, Strefa Biznesu, Energetyka 24, Biznes Alert, Pod Prąd, Wysokie Napięcie, Teraz Środowisko, EcoEkonomia.pl, Super Biznes, PepeTV, Audytorium 17, Radio dla Ciebie, Radio Poznań, Polskie Radio Białystok, Radio Łódź, Polskie Radio Lublin, Smart Me, Wykop.pl, CSR.pl, magazyn As Biznesu