Śniadanie prasowe otwierające Kongres ESG Polska Moc Biznesu (7.11 na PGE Narodowym)

Kongres ESG rozpoczął się od śniadania prasowego. Będzie się działo!
●    Przywitanie i wprowadzenie – Artur Beck, Prezes Fundacji Pozytywnych Idei, Organizator wydarzenia 
●    Aktualne programy NFOŚiGW – Sławomir Mazurek, Zastępca Prezesa Zarządu  
●    Ryczałtowy ZUS zabójca miejsc pracy w Polsce; Powołanie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców w Polsce –  Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

Sławomir Mazurek, Zastępca Prezesa Zarządu nawiązał do aktualnych programów NFOŚiGW.
Duże podmioty gospodarcze wiedza jakie wyzwania je czekają związane z raportowaniem. Trzeba o tym informować średnie i małe przedsiębiorstwa. Kwestie związane z edukacją, to bardzo ważny element działań Funduszu - zauważył prezes Sławomir Mazurek.
Naszym kluczowym programem jest Czyste Powietrze - podkreślił prezes Sławomir Mazurek. Kontynuował: - To program, który jest dynamiczny, zmienia się żeby adresować potrzeby Polaków. W związku z tym programem bardzo aktywnie działa pełnomocnik premiera ds. czystego powietrze oraz efektywności energetycznej budynków. 

Program Czyste Powietrze będzie się zmieniał w kierunku termomodernizacji. Pamiętajmy, że przy efektywnej termomodernizacji poprzedzonej audytem energetycznym możemy zaoszczędzić do 70 proc energii. 
Prezes Sławomir Mazurek zachęcał do odwiedzenia strony internetowej NFOŚiGW gdzie można znaleźć pełną informację na wszystkich programów Funduszu. Zwrócił uwagę na “Mój prąd 4.0”.
Mój prąd 4.0 to program, którego efekty dostrzega każdy z nas - mówił prezes Mazurek. Tłumaczył: - Widzimy niezwykłą zmianę na polskich dachach. Każdy z nas może być prosumentem, to można zrobić, to się opłaca i ma sens. Inne programy Narodowego Funduszu to np. możliwość finansowanie pomp ciepła, które zmiejszają emisyjność, żeby oszczędzać naturalne zasoby i być efektywnym energetycznie. 
Musimy patrzeć w innowacyjny sposób, dlatego oferujemy nie tylko dotacje, wprowadziliśmy pożyczki. Polska racja stanu wymaga, żeby efektywnie korzystać z zasobów naturalnych i dlatego praca Narodowego Funduszu jest tak bardzo ważna. 
Chodzi również o efektywne wykorzystanie opakowań, np. zniknęły w dużej części foliówki. To drobne kroki, ale wykorzystujemy je żeby wspólnie uzyskać efekt ekologiczny w skali kraju
- mówił prezes Sławomir Mazurek. Dodał, że pieniądze to nie wszystko, potrzeba też wiedzy, którą dostarczają doradcy działający w wojewódzkich oddziałach Funduszu. Wiedza i pieniądze tworzą synergię - puentował prezes Mazurek.

Agnieszka Łukasiak z Fundacji Veloia Polska przedstawiła raport Naprawiacze Świata, obejrzeliśmy prezentację, która wprowadza nas w ideę Naprawiaczy Świata.“Niezwykle ważne są też małe kroki. Naprawiacze Świata to program, który ma nieść nadzieję, każdy z nas może podejmować własne działania we własnym obszarze. Podejmowanie działań prośrodowiskowych wiąże się z nakładami finansowymi - my udowadniamy, że niekoniecznie. Każdy z nas może podejmować takie działania.” 

Ryczałtowy ZUS zabójca miejsc pracy w Polsce; Powołanie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców w Polsce –  Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców przedstawił założenia Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców w Polsce”.
Sektor przeszedł ogromna próbę przez covidowy lockdwon. Teraz kolejne zagrożenie dla naszego sektora, który wytwarza ok. 50% PKB. Trzeba bardzo mocno dbać o małych przedsiębiorców, nie stwarzać im dodatkowych obciążeń jak ryczałtowy ZUS. 
Składka jest bardzo wysoka, ciągle rosnąca. Tę składkę trzeba zapłacić czy się zarobiło, czy się nie zarobiło. Nie stać na to przedsiębiorców. Nasz system jest oderwany od standardów europejskich. 
Jeden z punktów programu to wprowadzenie dobrowolnego ZUSu wzorem z Niemiec. W Polsce prawo do prowadzenia własnej firmy ma tylko bogaty, tylko wtedy można realizować swoje pomysły. 
Jeżeli mamy koszt stały, comiesięczny, ok. 1500 zł będzie w przyszłym roku, bardzo mało przedsiębiorców na to stać, sporo wpada w pułapkę zadłużenia. jestesmy po lockdownach i przed spowolnieniem - zaczyna się spirala zadłużenia. 
Poseł Paweł Kukiz pokrótce przedstawił swój punkt widzenia, o czym szerzej będziemy dyskutować podczas panelu. Mówię o tym od samego początku, prowadziłem firmę jednoosobową - dla mnie oczywiste jest, że obywatel powinien móc korzystać z dobrowolności ZUSu. Polska jest państwem partyjnym, politycznym. Każda władza robi to samo. Przeraża mnie niska świadomość obywatelska, Polacy są przeświadczeni, że żyją w państwie demokratycznym. 

Należy robić wszystko by zmaterializować tę dyskusję. Pierwsza elementarna sprawa to zebranie podpisów pod obywatelskim projektem o dobrowolności składek ZUS. Musicie państwo zwracać baczną uwagę na to, kto rządzi. Trzeba zacząć od zmiany ustroju, a potem rozmawiać o podatkach. Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców podkreślał:

Ten system należy zmienić. Absurd tego systemu, który wyrzuca przedsiębiorców poza nawias. Projekt ustawy ma między innymi wprowadzić dobrowolny ZUS wzorem z Niemiec. Nie jestem inicjatorem - jestem urzędnikiem państwowym. Inicjatywa powstała w radzie przedsiębiorców, która zrzesza teraz ok. 350 przedsiębiorstw. Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców w Polsce ma się dzisiaj zawiązać. 
Poseł Paweł Kukiz zapewnił: Z całych sił będę walczyć o tę ustawę, na ile pozwoli moje zdrowie, również psychiczne, po 7 latach w tym cyrku.

Marek Wos również zabrał głos: Chcemy zarysować skąd to się wzięło - dobrowolność ZUSu. 50% obywateli nie rozróżnia rodzajów składek. Składki nie są dziedziczone, dług jest dziedziczony - to jest błąd w fundamentach prawnych, jeden z wielu elementów do poprawy. 
Więcej informacji nt. tej inicjatywy znajdziemy na stronie oraz w mediach społecznościowych. 

 

 

DZIĘKUJEMY, ŻE BYLIŚCIE Z NAMI - KONGRES ESG POLSKA MOC BIZNESU 2022!