2022-11-08

Ryczałtowy ZUS - zabójca miejsc pracy w Polsce (G1)

Jaki jest wpływ ryczałtowego ZUS na polskich rynek pracy to temat kolejnego panelu gospodarczego Kongresu ESG - Polska Moc Biznesu.

Eksperci uczestniczący w panelu to:

●    dr Marek Woch - Dyrektor Generalny Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
●    Paweł Kukiz - Poseł na Sejm RP, przewodniczący Koła Poselskiego Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia Koło Poselskie Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia
●    dr Antoni Kolek - Prezes Zarządu Instytut Emerytalny
●    prof. dr hab. Jan Klimek - prof. Szkoły Głównej Handlowej
●    Paweł Cybulski - były wiceminister finansów i zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej
●    Robert Gwiazdowski - dr hab. nauk prawnych, profesor Uczelni Łazarskiego, adwokat

MODERATOR: Adam Abramowicz - Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

 

System ZUS to jedna z kul u nogi przedsiębiorców, która wpędza ich w wielkie kłopoty i szkodzi polskiej gospodarce - rozpoczął Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

My nie mamy żadnego systemu. My mamy jeden wielki chaos, nad którym nie potrafimy zapanować. Szkód jest więcej niż pożytku. My płacimy podatek celowy przeznaczony na emerytury rodziców i dziadków w nadziei, że na nas zapłacą dzieci i wnuki. Problem w tym, że nie robimy dzieci, a oni nie robią naszych wnuków - mówił Robert Gwiazdowski, dr hab. nauk prawnych, profesor Uczelni Łazarskiego.

Najlepszym rozwiązaniem byłaby emerytura obywatelska. Obecny system jest nieefektywny ekonomicznie i niesprawiedliwy. Niektórzy osiągają sukces, ci najlepsi i jest ich mało. Dużo jest tych, co ledwie koniec z końcem wiążą. Np. ludzie, którzy świadczą usługi. Oni nie robią karuzel podatkowych, państwo powinno zostawić ich w świętym spokoju - stwierdził Gwiazdowski.

ZUS zabija miejsca pracy, emerytura obywatelska jest lepsza, ale jej nie będzie. Już się z tym pogodziłem. Wspieram inne pomysły, które mogą poprawić sytuację. Zryczałtowany ZUS trzeba zlikwidować. 

Mam takie hasło, wszyscy do KRUS! - stwierdził Robert Gwiazdowski. Tłumaczył: - Emerytura będzie mała, ale za to składka składka składka. A w obecnym systemie jest mała emerytura i duża składka.

Wznoszę toast za niebywałe powodzenie naszej beznadziejnej sprawy - podsumował Gwiazdowski.

Nie da się oddzielić naszej rozmowy od rynku pracy. To prokrastynacja czyli odwlekanie problemu, z którym będziemy musieli się zmierzyć - mówił prof. dr hab. Jan Klimek ze Szkoły Głównej Handlowej.

Jeżeli nie zrobimy ukłonu w stronę polskiego przedsiębiorcy, to rozrośnie się szara strefa, która ma teraz 18 proc. i powiększa się.

Nigdy nie było tak wielkich kosztów w sektorze mikro, małych i średnich kosztów jak teraz. Składka ZUS jest jednym z większy problemów dla przedsiębiorców - stwierdził prof. Jan Klimek.

Idąc do polityki wiedziałem, że pozycja obywatela jest marna, ale okazało się, że upartyjnienie jest monstrualne. Mamy ordynację wyborczą, która powoduje, że to nie są nasi posłowie, oni będą słuchali szefów partii, którzy ich nominowali. Nikt nie jest zainteresowany wprowadzeniem dobrowolnego ZUS - stwierdził Paweł Kukiz, Poseł na Sejm RP, przewodniczący Koła Poselskiego Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia Koło Poselskie Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia.

Bez zmian podstaw systemu nie zmienicie efektów systemów. To jak rozmowa nad kolorem lusterka w samochodzie, kiedy silnik nie działa. Dobrowolność ZUS może uratować ludzi, żeby przetrwali trudny czas. Skoro były wakacje kredytowe to można też wprowadzić wakacje zusowskie - zauważył Paweł Kukiz

Ustawa o dobrowolnym ZUS musi być obywatelska z bardzo dużą liczbą głosów, żeby wymusić jej uchwalenie. Zrobię wszystko, żeby taka ustawa nie leżała w Sejmie w zamrażarce.

W Polsce składka na ubezpieczenie chorobowe jest z punktu widzenia przedsiębiorcy dobrowolna. I z tego tytułu ZUS się nie wywrócił - zauważył dr Antoni Kolek, Prezes Zarządu Instytut Emerytalny.

W Niemczech przedsiębiorcy od zakończenia wojny mają dobrowolną składkę emerytalną. Polski przedsiębiorca po otwarciu działalności najpierw myśli o podatkach, a w Niemczech myśli, co zrobić, żeby rozwijać biznes. Nie ma z góry nałożonych kosztów działalność. W Polsce trzeba płacić bez względu czy jest przychód i dochód. Chodzi o wprowadzenie elastycznych regułu, żeby przedsiębiorca mógł przetrwać trudny okres - wskazywał  dr Antoni Kolek.

Jeśli chcemy mieć w przyszłości emeryturę to trzeba płacić składki. Przedsiębiorca musi zadbać o przyszłość, ale ten któremu się powiedzie nie będzie potrzebował emerytury, a i tak ją dostanie. Nasz system nie jest skrojony pod przedsiębiorcę, może pod pracownika, który ma stałe dochody. Ten system nie rozwiązuje problemów tylko je piętrzy - mówił dr Antoni Kolek. Wskazywał na konieczność budowanie prywatnego systemu ubezpieczeń emerytalnych.

Czy państwo potrzebuje angażować taki wielkie siły i środki, żeby sprawdzać właściciele firmy płacą ZUS. Dajmy dobrowolność przedsiębiorcy, niech sami oceni czy może podjąć ryzyko - powiedział Paweł Cybulski, były wiceminister finansów i zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Każda danina, podatek, ZUS ogranicza inicjatywę i powstawanie miejsc pracy. Podatek dochodowy to podatek przeciwko naszej pracy i aktywności - mówił Paweł Cybulski.

To nie jest system emerytalny tylko zlepek ustaw, które nijak się mają do siebie. Podobnie z ustawami podatkowymi. Zgadzam się, że dobrowolność i sprawiedliwość powinna zaistnieć. Teraz jest najlepszy moment, bo jesteśmy przed wielkimi wydarzeniami, zmiany gospodarcze i polityczne dzieją się na naszych oczach. Biznes będzie z tego powodu cierpiał, będą upadały przede wszystkim małe firmy.

Sprawiedliwość, dobrowolność i spójność systemowa - podsumował Paweł Cybulski.

50 proc. społeczeństwa nie rozróżnia funduszy, na które płaci składki - mówił dr Marek Woch - Dyrektor Generalny Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Dobrowolność ZUS jest, dotyczy nie tylko składki chorobowej, a również wypadkowej dla bezrobotnych. Nie muszą płacić, ale też mogą mieć wypadek. To wszystko jest poszatkowane. Mamy Ulgę na start, a to dobrowolny ZUS. Nie trzeba przez 6 miesięcy płacić składek - wyliczał dr Marek Woch.

600 mld złotych jest w szarej strefie. Ludzie decydują nogami, ale czy o to chodzi w gospodarce. Czy sprawiedliwe jest, że niektóre osoby mają 16-20 tys. zł emerytury, a inni po 100 zł, 200 zł, 300 zł. Co z tymi ludźmi? Mamy 4 mln osób w wieku produkcyjnym, które są nieaktywne. Kto się nimi zajmie? - dopytywał dr Marek Woch.

My chcemy zdjąć progi, żeby przedsiębiorca wchodził i wychodził z systemu w zależności czy ma pieniądze czy nie. Chcemy zrobić to na bazie istniejących rozwiązań. 

Informacje o zbiórce podpisów pod projektem obywatelskiej ustawy o dobrowolności ZUS można znaleźć na stronie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Jak przyniesiemy 500 tys. podpisów to zrobi to wrażenie - podkreślił Adam Abramowicz zachęcając do zaangażowania w projekt.

 

 

 

DZIĘKUJEMY, ŻE BYLIŚCIE Z NAMI - KONGRES ESG POLSKA MOC BIZNESU 2022!