2021-12-02

Rolnictwo regeneracyjne jako sposób na wyjałowienie gleby

– Obserwujemy spadek plonów o 10 do 25%. Spadek wartości odżywczych nawet w przypadku owoców i warzyw jest znaczny – alarmowali przedstawiciele Fundacji Terra Nostra podczas Kongresu ESG – Polska Moc Biznesu, który odbył się w Warszawie w dniach 3-5 listopada 2021 roku.


– Dzisiejsza marchewka już nie ma tylu wartości odżywczych, co ta sprzed 40 lat. Wyjałowiona gleba nie jest w stanie przekazać składników mineralnych. Nie możemy już uprawiać rolnictwa w sposób konwencjonalny. W związku z tym stajemy dziś przed wyborem czy postawimy na rolnictwo regeneracyjne czy będziemy dalej degradować nasze gleby – tłumaczyła Katarzyna Seroka, PR Manager Fundacji Terra Nostra.

Fundacja Rozwoju Rolnictwa "Terra Nostra" działa od 2019 r. Jej misją jest edukacja oraz wdrażanie do praktyki rolniczej zasad i systemów produkcji, które zwiększają bioróżnorodność, budują żyzność gleby, poprawiają stan i jakość wód, a także zmniejszają ślad węglowy produktów rolniczych. Celem Fundacji jest upowszechnienie i edukacja rolników, przetwórców spożywczych i konsumentów o korzyściach  zintegrowanej produkcji biologicznej.

Biologizacja – odżywiajmy glebę tak jak odżywiamy zwierzęta
Jak dowiadujemy się z materiałów Fundacji, biologizacja rolnictwa to zespół procesów, metod i czynności poprawiających kondycję gleby, zwiększających jej żyzność poprzez przyrost materii organicznej (próchnicy), umożliwiających zbilansowanie składników gleby i dobór odpowiedniej agrotechniki oraz środków do produkcji – obniżenie do koniecznego minimum syntetycznych środków na rzecz naturalnych. Biologizacja, w tym działania na rzecz bioróżnorodności, niesie szereg korzyści dla środowiska naturalnego – to m.in. ochrona wód, gleb i zwierząt, jak i forma kultywowania najlepszych tradycji rolniczych.

Paweł Kaczmarek z Fundacji Rozwoju Rolnictwa Terra Nostra opowiedział o tym, w jaki sposób zmniejszać negatywne skutki ekstensywnej hodowli na ziemię: 
– Rolnictwo ma ogromny potencjał, by odwrócić niekorzystne zmiany klimatyczne poprzez wiązanie Co2 w glebie. Każdy rolnik powinien dbać o glebę w jak najlepszy sposób. Niestety obecnie dbamy o nią niedostatecznie, co drastycznie odbija się w spadku jakości plonów oraz utracie wartości odżywczych żywności Głębokie spulchnianie ziemi bez jej odwracania, właściwe wapnowanie i zbilansowanie składników odżywczych, zastąpienie nawozów mineralnych naturalnymi oraz minimalizowanie zużycia środków ochrony roślin i wysiewanie roślin okrywowych tzw. międzyplonów to proste praktyki, które każdy rolnik może już dziś zacząć wdrażać w swoim gospodarstwie. Nie dość, że to ogromna korzyść dla całego społeczeństwa, środowiska naturalnego, to jeszcze wymierny zysk dla rolnika.

OBEJRZYJ VIDEO: Co zrobić aby ziemia była wspólnym dobrem? 

Paweł Kaczmarek ocenił, że rolnictwo regeneracyjne jest odpowiedzią na wyzwania, jakie stawiają przed nami ekoschematy zawarte w nowej Wspólnej Polityce Rolnej, które wpisują się w założenia Biologizacji, jak i w zakresie Zielonego Ładu: strategie od pola do stołu, zmniejszenie zużycia pestycydów i nawozów, propagowanie nawozów zielonych i poplonów. Rolnictwo regeneracyjne poprawia jakość gleby, a od niej zależy ściśle jakość żywności. Czyli tego, czego oczekuje każdy konsument. 


Warto podejmować ryzyko
Przedstawicielka fundacji Terra Nostra była również gościnią panelu o roli kobiet w biznesie, gdzie przedstawiła swoją ścieżkę zawodową. 

OBEJRZYJ VIDEO: Czy warto podejmować ryzyko? - Katarzyna Seroka, Fundacja Terra Nostra


 

– Moje trudne momenty w życiu zawodowym były związane z pokonywaniem samej siebie. Pierwszy taki trudny moment miał miejsce, kiedy zaraz po studiach musiałam wejść w materię zupełnie mi nieznaną, czyli męski świat przetwórstwa mięsnego.  Drugi przełom następuje, w Fundacji Terra Nostra, gdzie również przekonujemy rolników, że warto podjąć ryzyko i przejść na regenerację swoich gleb. Ja również takie ryzyko podjęłam i udało mi się przekonać jedną z największych grup producenckich w Polsce, grupę Top Farms, aby zajęła się edukacją dzieci w kierunku rolnictwa regeneracyjnego. 

OBEJRZYJ VIDEO: Polska Moc Biznesu: Katarzyna Seroka, Fundacja Terra Nostra


 

Katarzyna Seroka opowiedziała, jak dzięki cechom, które ocenia jako typowo kobiece, czyli empatia i budowanie bliskości, przekonała Top Farms do rozpoczęcia edukacji dzieci. Tak właśnie powstała Mała Akademia Top Farms, przekazująca, jak dbać o środowisko naturalne i zdrowo się odżywiać.

 

DZIĘKUJEMY, ŻE JESTEŚCIE Z NAMI!

PARTNER +: TOTALIZATOR SPORTOWY, Polski Fundusz Rozwoju, Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Powszechny Zakład Ubezpieczeń  PARTNER: Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, PolRegio,  Eko Pak, Fortum, Columbus, BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o., Regent Warsaw Hotel, Lasy Państwowe, Adamed, Microsoft, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, PKP InterCity, Medicover, Red Snake  PARTNER ENERGETYCZNY Tauron PARTNER MOTORYZACYJNY: STELLANTIS HONOROWY PATRONAT: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński PATRONATY MINISTERSTW: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Spotu, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Edukacji i Nauki PATRONAT MARSZAŁÓW WOJEWÓDZTWA: Opolskiego, Mazowieckiego, Świętokrzyskiego, Lubuskiego, Śląskiego, Łódzkiego, Małopolskiego, Wielkopolskiego, Dolnośląskiego, Podkarpackiego, Lubelskiego, Podlaskiego PATRONATY I PARTNERZY MERYTORYCZNI:  TOGETAIR, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej , Zakład Ubezpieczeń Społecznych,  Biuro Rzecznika MiŚP, Polskie Regiony, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Pracodawcy RP, Business Center Club, Krajowa Izba Gospodarcza, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Polski Instytutu Sztuki Filmowej, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Instytut One, Instytut Biznesu, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, Polski Komitet Olimpijki, Escola Varsovia, Łazienki Królewskie, Artomed.pl, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Urząd Regulacji Energetyki, Krakowskie Forum Organizacji Społecznych PATRONATY UCZELNI WYŻSZYCH:  Szkoła Główna Handlowa, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Warszawski, Społeczna Akademia Nauk, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie PARTNER MIĘDZYNARODOWY: UN Global Compact GŁÓWNE PORTALE INTERNETOWE: Wirtualna Polska, money.pl GŁÓWNY PARTNER RADIOWY: Polskie Radio, Polskie Radio 24 PATRONI MEDIALNI: Polska Agencja Prasowa, Agencja Informacyjna, Interia, Zielona Interia, Polska Press, Strefa Biznesu, Energetyka 24, Biznes Alert, Pod Prąd, Wysokie Napięcie, Teraz Środowisko, EcoEkonomia.pl, Super Biznes, PepeTV, Audytorium 17, Radio dla Ciebie, Radio Poznań, Polskie Radio Białystok, Radio Łódź, Polskie Radio Lublin, Smart Me, Wykop.pl, CSR.pl, magazyn As Biznesu