RAPORTOWANIE ESG - DOŚWIADCZENIA W POLSCE I NA ŚWIECIE (5G)

Ostatni, zamykający panel studia gospodarczego Kongresu ESG Polska Moc Biznesu dotyczył doświadczeń związanych z raportowaniem ESG w Polsce i na świecie.

Kwestie z raportowanie ESG zaczynają odgrywać coraz większą rolę w procesach i decyzjach inwestycyjnych.

W panelu o raportowaniu ESG uczestniczyli:
Katarzyna Szwarc - Pełnomocniczka Ministra Finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego Ministerstwo Finansów
Bartek Czyczerski - Menedżer ds. polityki klimatycznej, European Roundtable on Climate Change and Sustainable Transition ERCST
Przemysław Galiński - CEE Cloud & Digital Director PwC
Katarzyna Kucisz–Rosłoń - Corporate Relations Manager McDonald’s Polska  
Kamil Wyszkowski - Przedstawiciel Krajowy i Prezes Rady UN Global Compact Network Poland
Wojciech Hann - Prezes Zarządu Bank Ochrony Środowiska
Radosław Kwiecień - Członek Zarządu Bank Gospodarstwa Krajowego
MODERATOR: Piotr Glen - koordynator ds. społecznej odpowiedzialności SGH

Kluczowa jest wiarygodność w raportowaniu

Katarzyna Kucisz–Rosłoń - Corporate Relations Manager McDonald’s Polska:

Raportowanie ESG pomaga budować wiarygodność. W tym roku wydaliśmy pierwszy taki raport, jesteśmy na początku tej drogi. Wiemy od naszych franczyzobiorców, że takie raportowanie wpływa na większą wiarygodność naszych lokalnych partnerów.

Kamil Wyszkowski - Przedstawiciel Krajowy i Prezes Rady UN Global Compact Network Poland odniósł się do pytania jak wygląda kwestia raportowania na świecie.

Raportowanie to wiarygodność - jeśli nie ma się niczego do ukrycia, to raportuje się szeroko.

Należy zadbać o to, by nie stracić biznesowo, ale także żeby nie stracić wiarygodności biznesowej. Są ośrodki, w których ten system raportowania świetnie się sprawdza: Stany Zjednoczone, Chiny.

Przemysław Galiński - CEE Cloud & Digital Director PwC:

W strategię ESG powinna być wbudowana nowoczesna strategie biznesowa. Musimy zbierać informacje w czasie rzeczywistym, wiarygodność tych informacji powinna być jak najbardziej wiarygodna. (...) musimy brać za to odpowiedzialność.


Katarzyna Szwarc, Pełnomocniczka Ministra Finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego Ministerstwo Finansów, przyznała, że resort patrzy na kwestie raportowania ESG jako wielkie wyzwanie, niezwykły wysiłek finansowy i organizacyjny dla firm, ale i jako ogromną szansę.

Właśnie minęły trzy dni od spotkania Polskiej Platformy Zrównoważonych Finansów, która pracuje nad przygotowanie mapy rozwoju zrównoważonych finansów. Musimy zobaczyć gdzie są obszary, w których Polska ma przewagi konkurencyjne, tak żeby stała się regionalnym liderem, to mogą być. np. zielone obligacje. Chcemy żeby podmioty z Polski i regionu mogły otrzymać je w Polsce po przystępnej cenie.

Wszyscy członkowie Platformy jak jeden mąż mówią: najważniejsze jest usprawnienie raportowanie ESG. Musimy sprawić, żeby zaczęły raportować firmy, które muszą to robić, te co to robią, żeby poprawiły się i wreszcie przygotować firmy, które będą zaraz miały taki obowiązek - podkreśliła Szwarc.

Katarzyna Szwarc informowała, że jednym z zadań Platformy jest sprawdzenie czy istnieje możliwość, żeby w Polsce było jedno rozwiązanie technologiczne i jedna baza danych dla raportujących.

Do nas należy wdrażanie i wsparcie przedsiębiorstw, my już edukujemy na temat obowiązków, które nadchodzą. Nie mam wątpliwości, że nasze firmy sobie poradzą - powiedziała Szwarc. Dodała: - Jestem dumna jak przedsiębiorcy dobrze rozumieją czego wymagają przepisy, co trzeba zrobić i kiedy. Mam nadzieję, że ten poziom zaangażowania będzie równie wysoki w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

Katarzyna Szwarc zastanawiała się czy polscy przedsiębiorcy będą w tym najlepsi lub jednymi z najlepszych.

Może pokażemy, że Polska dziś stoi węglem, ale mamy plany jak przejść transformację energetyczną - podkreśliła..


Z punktu widzenia banku, który ma ochronę środowiska w nazwie, transparentność jest bardzo istotna, nie będzie przesadą stwierdzenie, że instytucje finansowe mogą zbudować przewagę konkurencyjną na tym jak raportują ESG - zauważył Wojciech Hann, Prezes Zarządu Bank Ochrony Środowiska.

Już dwa razy opublikowaliśmy raport ESG, wkrótce powstanie trzeci. Raportowanie i wymaganie raportów od kontrahentów jest kopernikańskim przewrotem. Czy to doprowadzi do podwyższenie kosztów? W długim terminie nie.

Mam wielką wiarę w polskich przedsiębiorców, nie mam wątpliwości, że sobie poradzą. Tylko czy jak już zrobią świetne raporty ESG to czy dobrze w nich wypadną? Jak np. nie będzie możliwości zakontraktowania OZE to czy motywacja ekonomiczna będzie wysoka? Obawiam się, że nie. Pytanie, czy polska gospodarka poradzi sobie z popytem wytworzonym przez to raportowanie - dociekał Wojciech Hann.

Radosław Kwiecień, Członek Zarządu Bank Gospodarstwa Krajowego, zauważył, że brakuje jednolitych narzędzi i standardów raportowania.

Wiele informacji będzie nieporównywalnych. Dobrze że ten proces już się zaczął, bo dotychczas było wiele raportów fasadowych. Obecne mechanizmy sprawią, że okaże się jakie są prawdziwe efekty, będziemy wiedzieć o sobie więcej, choć jeszcze długa droga przed nami, żeby to były dane porównywalne.

Prowadzimy proces kształcenia naszych partnerów i to jest praca u podstaw. Nie ma u nich świadomości i edukacji. Ten proces przygotowania do dobrych ujawnień jest dopiero na początku. Pierwsze raporty muszą powstać za 2022 roku i zobaczymy jaki będzie efekt.

Radosław Kwiecień mówił, że wielu przedsiębiorców ma obawy czy warto raportować i czy “niezaraportują się na śmierć”.   

Raportowanie ma pokazać pewną prawdę jak ja i partnerzy wpływamy na środowisko. Wiemy jaka jest sytuacja, ale pokażmy też, co z tym zrobimy, np. co jako korporacja oddajemy społeczeństwu  - powiedział Kwiecień. Dodał: - Staramy się budować świadomość, że trzeba to robić.

Bartek Czyczerski, Menedżer ds. polityki klimatycznej, European Roundtable on Climate Change and Sustainable Transition ERCST odpowiedział na pytanie Jaka jest sytuacja na rynkach światowych jeśli chodzi o raportowanie.

PwC przeprowadziło sondaż, okazało się, że 40-70 proc. jest świadomych ryzyk z ESG. Przy dużych firmach ta świadomość zaczyna wyglądać obiecująco. Jednak dotyczy to zarządzania talentami, bezpieczeństwa danych, ale zrozumienie kwestii ekologicznych jest u nich bardzo niskie. Zatem jest lepiej niż u nas, ale nie idealnie.

Inne statystyki mówią, że tylko 50 proc. firm, które miały obowiązek taksonomii w tym roku, złożyło taki raport.

Uderzające jest również, że w tej dyskusji o zrównoważonych finansach, ton nadają instytucje finansowe, a mało jest przedstawicieli realnej gospodarki.

Czyczerski dodał, że polscy przedsiębiorcy są dynamiczni i to daje mu optymizm.

Przeszliśmy od komunizm do gospodarki rynkowej i również tą transformację przejdziemy. Można i należy pomóc firmom, zwłaszcza małym i średnim, bo to one odpowiadają za większość emisji w UE. To wielka rola instytucji publicznych i sektora finansowego, który może pomóc uczyć się tym, którzy chcą być zieloni.


Czy polski biznes sobie poradzi z wywaniem raportowania?

Wyszkowski:

Czas pokaże. Standardy, o których rozmawiamy w ramach europejskiego systemu, poza chińskim i amerykańskim, będą miały tendencje do uszczegółowienia.
Droga europejska zapewne będzie podobna do dwóch pozostałych ośrodków.
Z optymizmem patrzę na szanse raportowania ESG w Polsce, może czas nie jest najlepszy, ale wszystko powinno się udać.
IKEA już ma u siebie system mechanizmu, audyt, który wymusza od firmy coś, co można nazwać raportowaniem pozafinansowym. Dużo mechanizmów już świetnie funkcjonuje, nie trzeba zaczynać od zera.

Galiński odniósł się do wypowiedzi Kwietnia o wartości:

Przedsiębiorcy poradzą sobie, bo muszą. Wszystko co zbudujemy na transformacji na ESG będzie wartością. Polscy przedsiębiorcy są w lepszej pozycji, przewrotnie. Ważne jest, żebyśmy mogli wyciągać wnioski. Bardzo łatwo jest te narzędzia wdrożyć, są dostępne od ręki.

Chmura to obecnie jedyna przestrzeń do zbierania i przetwarzania informacji.
W tym roku przechodzimy transformację chmurową: ma być taniej, będą ulepszenia, ma być efektywniejsza - jeśli będzie opierać się na raportowania ESG.
Chmura jest zielona i będzie coraz bardziej zielona - zakończył Galiński.

Kucisz–Rosłoń na zakończenie dodała:

W naszym przypadku raportowanie jest elementem większej strategii. Zdajemy sobie sprawę, że jako duży gracz, będzie nam łatwiej, ale jest to proces długi, wymaga zaangażowania wielu zasobów, nie wystarczy zatrudnić konsultantów z rynku, ale konieczne jest włączenie wszystkich zaangażowanych w procesy.

Jakie są największe wyzwania z raportowaniem ESG dla polskiego biznesu?

Galiński:

Wyzwaniem jesteśmy my sami - ta bariera, która jest w głowie. Konieczne jest przestawienie się na tryb, że “chcemy”, bo technologia nam to umożliwia. Nie bałbym się tego, że trzeba przestawić się na coś, czego wcześniej nie było.


Wojciech Hann ocenił, że największe wyzwanie to literka E, a raportowanie będzie rzetelne i mierzalnie, kiedy przedsiębiorcy przekonają się, jak wejść na ścieżkę żeby osiągnąć konkurencyjną przewagę.

Katarzyna Szwarc stwierdziła, że nie chodzi o to, żeby pokazać jak już teraz jesteśmy “zieloni” tylko pokazać gdzie mamy ambicję być za rok, 5, 10 lat.

Stawiajmy cele które są realistyczne, bez przeregulowania - powiedział Bartek Czyczerski..

Najważniejsza jest budowa systemu wiedzy, bo to doprowadzi do zmiany nastawienia. Fajnie wiedzieć ile zarabiamy, ale jeszcze lepiej wiedzieć jak wpływam na środowisko i społeczeństwo - stwierdził Radosław Kwiecień.

 

DZIĘKUJEMY, ŻE BYLIŚCIE Z NAMI - POLSKA MOC BIZNESU 2022