2022-11-08

Power Speech: Tomasz Majewski - Nowe pokolenia sportowców

Na temat nowego pokolenia sportowców wypowiedział się Tomasz Majewski, Wiceprezes ds. organizacyjnych i kontaktów międzynarodowych Polski Związek Lekkiej Atletyki, polski lekkoatleta specjalizujący się w pchnięciu kulą, działacz sportowy. Czterokrotny uczestnik igrzysk olimpijskich.

- Mamy inne czasy, to mamy innych ludzi: inną młodzież i innych sportowców. Z drugiej strony sportowiec musi mieć takie same, jak wieki temu, cechy charakteru, by w sporcie uczestniczyć i zdobywać medale. Ja byłem sportowcem przez 20 lat, dorastałem w innych czasach, byłem innym sportowcem, niż dzieci teraz wchodzące do sporu.

Trudności w podejmowaniu sportu przez dzieci 

Czy współcześnie dzieci mają łatwiej? Na pewno tak, bo jesteśmy zasobniejsi. Ale z drugiej strony świat jest dużo ciekawszy, więc dziecko z niego nie zrezygnuje, by wejść w kierat sportowy, aby dojść do sukcesu. Trudno jest dziecko zgarnąć ze szkoły czy z ulicy, aby skłonić je do spędzania długich godzin na treningu, który bywa niewdzięczny, pracochłonny i frustrujący. Możemy mieć najnowsze komputery, ale praca sportowca się diametralnie nie zmieniła i nigdy się nie zmieni. Potrzebny jest wysiłek i zaangażowanie. Ja nie byłem obciążony presją kibiców, bo oni byli dużo dalej. Teraz oni są oddaleni “o jeden wpis w Internecie”. Z drugiej strony współcześni sportowcy mają łatwiejszy dostęp do mistrza. Wystarczy wysłać wiadomość przez jedną z aplikacji. Jest łatwiej o wiedzę - ja wiedzy szukałem w książkach i encyklopediach, teraz wszystko jest w telefonie, tylko trzeba chcieć. A właśnie z tym jest gorzej. Sportowcy powinni być zainteresowani sportem, swoją konkurencją, jej historią - i z tym jest gorzej. Ludzie są przeładowani wiedzą, więc czują opór przed zdobywaniem jeszcze większej ilości informacji. Z kolei współcześni sportowcy interesują się psychologią i odżywianiem, które w moich czasach miały dużo mniejsze znaczenie. Niestety, cechy charakteru potrzebne w sporcie, współcześnie rozwijają się dużo później, co sprawia, że są często niedojrzali. I to mi przeszkadza. Cele - rywalizacja z innymi, chęć bycia najlepszym - nie zmienił się na przestrzeni lat i nigdy się nie zmieni.

 

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚCIE Z NAMI - KONGRES ESG POLSKA MOC BIZNESU 2022!