Power Speech: Marek Wróbel, Fundacja Republikańska: Polska debata o Unii

Jak w Polsce dyskutujemy o UE? Widzę 4 etapy: odzyskanie niepodległości, wejście do Unii, urządzanie się w Unii i wojnę na Ukrainie. Dyskusja zmieniała się.

 

OBEJRZYJ POWER SPEECH:

 

Przed '89 mieliśmy do czynienia z baśnią o raju. Po '89 roku była ucieczka od niedźwiedzia. Później mieliśmy okres przedakcesyjny, był referendum i wejście do UE. Nastąpił okres poznawania i urządzania się w Unii. Polska była członkiem drugiej kategorii, ale nie mieliśmy styczności z problemami. Widzieliśmy dobre strony i trudności leżące po naszej stronie. Przesilenie nastąpiło ok. 2014 roku, po wybuchu wojny na Ukrainie i kryzysie uchodźczym. To historia przechodzenia z baśni do świata realnego.

O UE dyskutujemy na różnych poziomach, od emocjonalnego, przez technikalia związane z pozyskiwaniem środków unijnych, np. temat KPO, aż po kwestie cywilizacyjne, np. naród unijny. Powstaje trójką, spektrum, w którym mieście się cała dyskusja. Mamy kilka kręcących się kół: sytuację Polski (coraz więcej rozumiemy, uczymy się, zmieniamy się w sensie materialnym i psychopolitycznym), racja (kilka razy to my i ci mniejsi i gorsi mieli rację, a starzy, rodzice mylili się), problemy (coraz częściej nas dotykają, wcześniej były daleko, za szybą), korzyści/ciężary (UE i świat też się zmieniają).  Pytanie czy wiemy, co jest z naszego punktu widzenia celem istnienia Unii Europejskiej?
 

 

DZIĘKUJEMY, ŻE BYLIŚCIE Z NAMI - KONGRES ESG POLSKA MOC BIZNESU 2022!