2022-11-08

Power Speech: Małgorzata Ohme - Nowe benefitów rozdanie

Ostatnio dużo mówi się o wzroście samobójstw, wzroście zachorowań na depresję i ogólnie o kryzysie psychicznym Polaków. Ja osobiście od półtora roku rozmawiam o “well-being” wśród Polaków. Przez ostatnie lata zrozumieliśmy, że życie jest zmianą, nie jesteśmy omnipotentni. Ostatni kryzys dotknął wszystkich dziedzin naszego życia. Dwa lata pandemii wywołały lęk przed nieznanym, konieczność zmiany pracy ze stacjonarnej na hybrydową, niekiedy zmuszał nas do pożegnania się z bliskimi. Kiedy już nam się wydawało, że wychodzimy na prostą, wybuchła wojna na Ukrainie, a później rozszalała się inflacja. Wszystko wskazuje na to, że zdrowie psychiczne Polaków nie ulegnie poprawie w najbliższej przyszłości. Czasem niewielki trigger odpala falę emocji, z którą musieliśmy się zmagać przez ostatnie lata.

OBEJRZYJ POWER SPEECH: https://www.youtube.com/watch?v=qZHfnWVb4sU

Pandemia i dalsze wydarzenia wpłynął na poczucie wspólnotowości. Relacje między pracownikami polepszają ich ogólny stan psychiczny. Ich brak wpływa na wypalenie zawodowe, na które można już brać L4. Jeśli w twojej firmie jest 100 pracowników, to 66 z nich doświadczy wypalenia zawodowego. Brak dobrostanu umysłowego wpływa na pracowników i firmy, w których oni pracują. Profilaktyka, budowanie odporności psychicznej całej organizacji przekłada się na jej wyniki finansowe. Lęki, trauma, brak wiary w siebie w prosty sposób przekładają się na absencję, obniżenie wyników (“cicha rezygnacja”), niską wydajność.

Zdrowie psychiczne pracowników wpływa na kondycję firmy. W firmach występuje z tego powodu większa rotacja personelu, obniża się kultura firmy, występują też wymierne straty finansowe związane chociażby z rekrutacją nowych pracowników i wdrażanie ich do pracy.

Well-being pracowników stanowi odpowiedź na te alarmujące zjawiska. Firma, która opiekuje się zdrowiem psychicznym pracowników, polepsza swoje osiągnięcia i wyniki finansowe. W jaki sposób firma może się zaopiekować zdrowiem psychicznym pracowników? Żadna firma nie może sobie pozwolić na zatrudnienie psychoterapeuty. Psychoterapeuta nie jest jednak jedynym rozwiązaniem. Well-being to przede wszystkim profilaktyka, a dopiero na drugim miejscu interwencja kryzysowa. Należy jednak najpierw pokonać opór pracownika przed mówieniem o swoich kłopotach, potrzebach, zmartwieniach w miejscu pracy.  

Dobra strategia holistycznego well-beingu powinna być: wszechstronna, skuteczna, spersonalizowana, bezpieczna, mierzalna i przeciwdziałać stygmatyzacji.

OBEJRZYJ VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=A2vvMha_nJU&t=25s
 

 

DZIĘKUJEMY, ŻE BYLIŚCIE Z NAMI - KONGRES ESG POLSKA MOC BIZNESU 2022!