2022-11-08

Power Speech: Anna Schluz, Doradczyni strategiczna HR - Power skills. Autorefleksja lidera

Myśl i działaj, nie okazuj emocji - te słowa niosły mnie przez dekady. Miałam nieco ponad 20 lat, wahałam się i głos mi drżał, ale znajdowałam w sobie odwagę, aby rozmawiać z kierownikiem o ważnych dla zespołu rzeczach. 10 lat później, już jako dyrektor HR, miałam pod sobą ponad 1000 pracowników. Wyzwaniem było dla mnie komunikowanie się w języku angielskim. Zależało mi na odpowiednim doborze słów, chciałam być zrozumiana. Słyszałam, że jestem bardzo młoda jak na takie stanowisko. Do tej pory pamiętam lęk, który wtedy czułam. A on powiedział mi wtedy: myśl i działaj, nie okazuj emocji.

OBEJRZYJ POWER SPEECH: https://www.youtube.com/watch?v=VOSb3fq1hBw

Aby przetrwać, musiałam się dostosować do nowej branży i nowego języka. Współpracowałam z doświadczonymi menedżerami. Jeden z nich zainteresował się moim punktem widzenia. Chciał mnie wysłuchać. Zachęcał do zabierania głosu na zebraniach. Wtedy wiele się dla mnie zmieniło. Okazane zainteresowanie dodało mi odwagi. Szanował mój punkt widzenia i w efekcie go docenił. Kiedyś powiedział: myślę, że boisz się porażki. Ja też się boję, ale w inny sposób. Musisz stawić czoła wyzwaniu, pokonać stereotypy, które tobą rządzą. Potrzebujesz wsparcia. 

Wsparciem okazała się menadżerka zza granicy. Dzięki niej po raz pierwszy mówiłam w pracy o emocjach. Powoli budowałam nowe umiejętności. Założę się, że wielu siedzących tu HR-managerów ma podobne doświadczenia.

Ja wiedziałam, że biznes to ludzie. Dlatego angażowałam się w wydarzenia, do których HR zazwyczaj nie był angażowany. Brałam udział w spotkaniach, dzięki którym lepiej zrozumiałam biznes. Moja mentorka stała się w końcu moim lustrem. Zobaczyłam w nim zdeterminowaną kobietę, która wiedziała, że zasługuje na wysoką pozycję, ale również na co dzień zmaga się z bezsilnością, gniewem, a czasem nawet i wstydem.

Po 20 lat mój główny wniosek jest taki, że nie słowa liderów, ale ich czyny, są najważniejsze. Wielu pracowników chce zmian w swoim miejscu pracy, ale nie decyduje się działać. Tymczasem tylko przejęcie sterów może doprowadzić do zmiany, której sobie życzymy.

 

 

 

DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚCIE Z NAMI - KONGRES ESG POLSKA MOC BIZNESU 2022!