OSZCZĘDZANIE ENERGII W DOBIE KRYZYSU (E1)

Pierwszy panel sceny środowiskowej Kongresu ESG  poświęcony został tematowi, który ze względu na sytuację geopolityczną stał się kluczowy w publicznej debacie. Moderację rozmowy poprowadził Jakub Wiech - dziennikarz, ekspert z zakresu energetyki, zastępca redaktora naczelnego Energetyka 24. Położył nacisk na uniezależnienie energetyczne.
W debacie wzięli udział:

  • Anna Łukaszewska-Trzeciakowska - Podsekretarz stanu Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • Sławomir Mazurek - Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚIGW
  • Piotr Apollo, Prezes Zarządu TAURON Nowe Technologie Grupa TAURON
  • Anna Kornecka - Dyrektor Instytutu Stowarzyszenia Program Czysta Polska
  • dr Jacek Jaśkiewicz - Ekspert Business Centre Club ds. zrównoważonego rozwoju i zmian klimatu
  • Tomasz Niebyski - Dyrektor ds. sektora energetycznego, telekomunikacji i produkcji Microsoft

Na początku debaty wypowiedziała się Anna Łukaszewska-Trzeciakowska - Podsekretarz stanu Ministerstwo Klimatu i Środowiska
To żaden wstyd oszczędzać i dlatego robimy wszystko, aby zachęcić do tych działań systemowo. Niezależnie od sytuacji geopolitycznej powinniśmy zwracać więcej uwagi na drobne gesty: nieotwieranie okien, zmniejszanie kaloryferów - dzięki temu mamy więcej w portfelu, a jednocześnie dużo bardziej efektywnie wykorzystujemy nasze zasoby. Jeśli przykręcimy kaloryfery o dwa stopnie, w skali kontynentu oszczędzimy 20 mld metrów sześciennych gazu.
Zdaniem Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej - Podsekretarza stanu Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Polacy są już coraz bardziej świadomymi użytkownikami energii: W porównaniu do innych państw UE, efektywność energetyczna jest konieczna, potrzebujemy jeszcze czasu, ale już w sklepie kupując telewizory czy świetlówki, sprawdzamy ich klasę energetyczną. Musimy jeszcze zwracać uwagę na to, ile produkujemy odpadów.  Wyszłą z sugestia bardzioje przemyślanych zakupów, np. warzyw o owoców pakowanych  luzem, czy oświetlania przestrzeni miejskich.
Zdaniem kolejnej panelistki Anny Korneckiej - Dyrektor Instytutu Stowarzyszenia Program Czysta Polska:
Najtańsza energia to ta zaoszczędzona i tu powinniśmy szukać rozwiązań na przetrwanie kryzysu.
Inne społeczeństwa przeszły przez ten kryzys już w latach 70.tych. Przykładowo Dania miała bardzo trudną sytuację energetyczną i wdrożyła system oszczędzania w taki sposób, że przy najwyższej cenie energii dla Danii ponosiła ona najniższe jej koszty
To samo przerabiamy obecnie w Polsce. Marnowwaliśmy wiele energii i obecnie niewielkim wysiłkiem jestesmy w stanie te koszty minimalizować.
Nie tylko młode pokolenie, ale nasze pokolenie powinno zmieniać swoje nawyki, tu i teraz. Ten kryzys jest bardzo sprawiedliwy, ponieważ dotknął wszystkie społeczeństwa. Sposób na przetrwanie kryzysu oraz sposób na konkurencyjność to inwestycje np. w fotowoltaikę - żeby uniezależnić się od zewnętrznych źródeł energii.

Przedstawiciel biznesu: Piotr Apollo - Prezes Zarządu TAURON Nowe Technologie Grupa TAURON podkreślił:
Oszczędzanie energii jest ważne od najmłodszego wieku i warto w tym kierunku edukować nasze dzieci. .A jaki sposob dotyczy to dużych podmiotów? Nasza firma bierze pod uwagę trzy sektory: klient indywidualny, instytucje i biznes. Zachęcamy do audytów energetycznych, bo od tego się to wszystko zaczyna.
Najtańsza jest energia, którą klient może sobie sam wyprodukować, np. dzięki instalacjom fotowoltaicznym. Kolejni klienci zgłaszają się do nas, aby przeprowadzać w tym kierunku audyty, zarówno, duży, jak i mały i średni biznes.

Sławomir Mazurek - Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚIGW
Jak utrzymać ciągłość dobrych nawyków? Każdy program NFOŚiGW to kupowanie dobrej przyszłości klimatycznej, która trwa dłużej niż sam program. Dlatego należy tworzyć zachęty, aby programy te były atrakcyjne dla użytkowników., którzy finalnie je zrealizują.
Bardzo ważna jest rola audytów energetycznych, w ramach programu Czyste Powietrze będzie można sobie taki audyt sfinansować, a wręcz będzie on warunkiem do uzyskania głębokiej termomodernizacji, która gwarantuje do 70% oszczędności energii.  
Od kilku lat mamy białe certyfikaty, które również zachęcają do oszczędzania energii, dlatego przeprowadzamy ich pilotaż.

Każdy kryzys to szansa w przebraniu
dr Jacek Jaśkiewicz - Ekspert Business Centre Club ds. zrównoważonego rozwoju i zmian klimatu
Na ile kryzys urealnił ceny energii? Doraźnie funkcjonuje perspektywa krótkoterminowa, czyli taka, jaką dyktuje aktualna sytuacja przedsiębiorstw,. Takie spojrzenie generuje ogromne koszty związane z zanieczyszczeniem środowiska, wynoszące do 12 mld euro rocznie.
Patrząc długoterminowo powinniśmy się przygotować do rewolucji. Nie ma wątpliwości, że powinniśmy przechodzić na OZE.
Nawet, jeśli ceny energii wrócą do poziomu niższego, ale na pewno nie do tego sprzed kryzysu, jedyny kierunek perspekty to oszczędzanie energii i rozwijanie odnawialnych źródeł energii.  

Tomasz Niebyski - Dyrektor ds. sektora energetycznego, telekomunikacji i produkcji Microsoft zwrócił uwagę na to, jak nowoczesne technologie IT wpływają na oszczędzanie energii:
Nie ma dziedziny życia, która może przeżyć bez wsparcia zaawansowanych technologii informatycznych. Moim zdaniem szczególnie wrażliwa jest na to energetyka, która jest kilka kroków wstecz w stosunku do innych branż, jeśli chodzi o cyfryzację.
Nasze domy mogą działać w sposób smart - mamy np. inteligentne głowice przy kaloryferach, czujniki wody etc. Możemy zatem tę oszczędność zautomatyzować, nie musimy w nie wkładać świadomego wysiłku.
Do 2028 roku większość gospodarstw domowych w Polsce będzie musiała być  wyposażona w inteligentne liczniki energii elektrycznej. Taki licznik powie nam nie tylko, ile energii  zużywamy ale nawet, jakie sprzęty wykorzystują jej najwięcej - to jest potencjal, ktory jest niewykorzystany, a może dać nam mnóstwo oszczędności

 


DZIĘKUJEMY, ŻE BYLIŚCIE Z NAMI - KONGRES ESG POLSKA MOC BIZNESU 2022!