KOBIETY XXI WIEKU (S5)

Premierka Finlandii Sanna Marin czy amerykańska wiceprezydenta Kamala Harris zmieniają postrzeganie kobiet jako liderek społecznych i skutecznych przywódczyń państw. Równocześnie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że „szklane sufity” i „lepkie podłogi” to ciągle zjawiska realne, mierzalne i wpływające na kariery i wysokość wynagrodzenia wielu kobiet. Jak pogodzić ambicje zawodowe, biznesowe i naukowe ze społecznymi rolami, pełnionymi przez kobiety? W jaki sposób wykorzystać kobiecą siłę w rozwoju firm i organizacji? Jak zmienia się wizerunek i rola kobiety w ostatnich 20 latach? Czego oczekują i potrzebują współczesne kobiety?

Na te pytania odpowiedzi szukali uczestnicy debaty: KOBIETY XXI WIEKU moderowanej przez Agnieszką Zarebę z RadioZet.pl:

  •     Beata Drzazga - Prezes Zarządu BetaMed
  •     Katarzyna Cymerman - Dyrektor HR Microsoft
  •     Małgorzata Ohme - Co-founder & Chief Impact Officer Mindgram
  •     Agata Śmieja - Prezes Zarządu, Organizator Polskiej Mocy Biznesu, Fundacja Czysta Powietrze
  •     Omenaa Mensah - Prezes Zarządu Omenaa Foundation
  •     Joanna Makowiecka-Gatza - Przewodnicząca Rady Pracodawców RP, Prezes Zarządu, Karmar
  •     Barbara Stępień - dyrektorka d/s komunikacji korporacyjnej L'Oreal Polska
  •     Joanna Jaroch Pszeniczna - Wicedyrektor i Dyrektor Public Affairs CCIFP
  •     Robert Rutkowski - Psychoterapeuta, wykładowca, pedagog, autor książek


Kim jest tytułowa kobieta XXI w.?

(konwencja panelu: uczestniczki odkrywały wizerunki znanych w historii kobiet i w nawiązaniu do wizerunku danej postaci komentowały dokonania z perspektywy obecnej sytuacji, jak dana postać odnalazłaby się na rynku pracy w obecnych czasach)

Beata Drzazga, Prezes Zarządu BetaMed, skomentowała obraz, na którym widniała Maria Skłodowska - Curie:

Maria Skłodowska Curie otworzyła kobietom drogę do świata nauki. Była ona przede wszystkim naukowcem i dzięki swojej ciężkiej pracy pamiętamy ją po dziś dzień. Maria Skłodowska Curie była też odważna jako kobieta. Nie bała się mówić co myśli i co uważa. Nie była grzeczna ani potulna. Z pewnością nadawałaby się na kobietę XXI wieku. Pokazała, że można zacząć od czegoś bardzo małego oraz że osiągnięcia nie zależą od płci. W dzisiejszych czasach również managerowie nie powinni być różnicowana ze względu na płeć. Potrzebujemy zarówno mężczyzn, jak i kobiety, na stanowiskach kierowniczych. Kobiece cechy mogą znaleźć zastosowanie również podczas kierowania firmą.


Katarzyna Cymerman - Dyrektor HR Microsoft, jako druga odsłoniła obraz, który ukazywał  Adę Lovelace, prekursorkę programowania, która w XIX wieku stworzyła koncepcję komputera:

Kobiety mają wielki udział w transformacji cyfrowej. By ta transformacja szła płynnie, potrzebne są takie Ady Lovelace. Kobiety doskonale uzupełniają męskie spojrzenie na biznes.


Następny głos zabrała Małgorzata Ohme, Co-founder & Chief Impact Officer Mindgram. Na jej obrazie była Margaret Floy - Washburn, pierwsza lekarka psychologii w XX wieku:

Dzisiaj Margaret miałaby bardzo dużą konkurencję. W XX wieku psychologia nie była nauką opisaną, spopularyzowaną. Psychologia rozwijała się w drugiej połowie XX wieku. W dzisiejszych czasach jeśli chodzi o stopień naukowy w tej dziedzinie parytet jest zachowany. Aktualnie jesteśmy w kryzysie psychicznym, ludzie są w coraz gorszym stanie. Siedzimy też na bombie związaną z PTSD. Nigdy w życiu kierunku psychologiczne nie cieszyły się tak wielką popularnością. Wśród studentów i praktyków dominują kobiety.


Agata Śmieja, Prezes Fundacji Czyste Powietrze, odsłoniła Elisabeth Cochran Seaman, czyli Nellie Bly, która była prekursorką dziennikarstwa śledczego, korespondentką wojenna.

Takie historie dzieją się po dziś dzień. W zeszłym roku jako organizator wybrałam na jeden z tematów ESG tematy kobiece. Spotkałam się z murem nieprzychylnych komentarzy mężczyzn. Tymczasem podczas wydarzenia była pełna widownia, a dominowali na niej - o dziwo - mężczyźni. Wydarzenie było szeroko komentowane, a kobiety wzięły go wręcz szturmem. Wynika z tego, że dopiero kiedy kobiety gremialnie zabierają głos, to są wreszcie słuchane. 


Kolejny obraz odsłoniła Omenaa Mensah, Prezes Zarządu Omenaa Foundation, z wizerunkiem Joanny d’Arc, francuskiej bohaterki narodowej.

W dzisiejszych czasach super by sobie poradziła. Na pewno nie wyróżniałaby się specjalnie strojem. Za jej czasów kobiety nie chodziły przecież w spodniach, a dziś jest to normalne. Spodnie bywają dla nas mundurem, który ułatwia nam wykonywanie codziennych zadań. Mimo to nie zgubiliśmy wrażliwości emocjonalnej. Z tych dwóch cech powstanie połączenie idealne, dające nam przewagę nad mężczyznami. Joanna d’Arc nie musiałaby walczyć z tak wieloma przeciwnościami losu, aby udowodnić swoją wartość. Dzisiaj z pewnością szybciej osiągnęłaby swoje cele.


Kolejny obraz odsłoniła Joanna Makowiecka-Gatza - Przewodnicząca Rady Pracodawców RP, Prezes Zarządu, Karmar. Była na nim Jadwiga Dobrzyńska, polska architekt.

Kobiet wciąż jest mało w branży budowlanej, w branży architektonicznej jest jej znacznie więcej. Praca na budowie jest po prostu bardzo wymagająca. Zazwyczaj wszystkie budowy zaczynają się o 6:30, a kończą późno w nocy, co nie sprzyja cyklowi życia rodziny. Kobiety i mężczyźni nie dzielą się po równo swoimi rolami, ale mimo wszystko jest coraz lepiej. Kobiet inżynierek jest dużo, dużo więcej. Moi współpracownicy z zagranicy dziwią się, że na naszych budowach pracują ekipy złożone w 48% z kobiet. Nie robimy tego specjalnie, po prostu zatrudniamy ludzi. Oferujemy również taką samą płacę, bez żadnych płciowych wyróżników. Bardzo wierzę w to, że biznes nie ma płci. Powinniśmy ze sobą współpracować i osiągać swoje cele. Zbyt duży udział kobiet w miejscach pracy również nie jest pożądany.


Barbara Stępień, dyrektorka d/s komunikacji korporacyjnej L'Oreal Polska, zanim odsłoniła swój obrazek stwierdziła że:

Brak różnorodności jest niebezpieczny. My z kolei próbujemy zachęcić mężczyzn do pracy w branży beatuy. Monokultura jest zawsze słabsza.

Na odsłoniętym obrazie był wizerunek Kleopatry.

Kleopatra by sobie poradziła w XXI wieku. Była innowacyjna, a przyszłością naszego świata jest właśnie innowacja, odwaga i otwarty umysł. Nie należy się bać nowych rzeczy i pamiętać, że dzięki właśnie tej otwartości ludzkość radziła sobie z kryzysami. Apeluję, by jednak nie zapominać o panach. Mówimy o nich, aby oni mówili o nas. Nie należy dzielić się na dwie grupy, bo tylko we współpracy jesteśmy w stanie rozwinąć pełny potencjał.


Joanna Jaroch Pszeniczna, Wicedyrektor i Dyrektor Public Affairs CCIFP, miała na obrazku królową Jadwigę:

To z pewnością jest kobietą na miarę XXI wieku. Jadwiga założyła Uniwersytet Jagielloński, co odzwierciedla zaangażowanie kobiet w edukację. Angażowała się również w politykę, tak jak każda z nas angażuje się w “politykę” chociażby własnej rodziny.


Następnie obraz odsłonił Robert Rutkowski, Psychoterapeuta, wykładowca, pedagog, autor książek. Jednak nie był to obraz, a lustro i odbicia wszystkich pań prelegentek - opis tego “obrazu” składał się z cech kobiety XXI wieku, która jest silna, niezależna, ma wyznaczone cele, jest świadoma swojej siły, ale również swoich słabości. Robert Rutkowski skomentował:

Ja również mogę spojrzeć w to lustro i znaleźć w sobie pierwiastek kobiety. Najgorzej mają ci mężczyźni, którzy nie są w stanie się do tego pierwiastka przyznać. Ja jestem lustrem, w którym odbijają się moi pacjenci, w tym również kobiety. Te kobiety skrupulatnie wyznaczają swoje cele, potrafią zawalczyć o swoje, ale są również świadome własnych słabości, co - w gruncie rzeczy - świadczy o ogromnej sile. Pytam swoich pacjentów, czy byli kiedykolwiek sportowcami. Jeśli byli, to być może nauczyli się przegrywać. Ten opis mówi o tym, żeby ze sobą współpracować, a nie konkurować.


RÓWNOŚĆ PŁAC

Drugą część panelu rozpoczęła wypowiedź Beaty Drzazgi: Jak nie miałam jeszcze własnej firmy, to już widziałam nierówność płac. Wciskano mi, że mężczyzna musi więcej zarabiać, bo jest głową rodziny, niezależnie od tego, ile faktycznie miał pracy. Do tego dochodzi fakt, że kobiety nie są po prostu dopuszczane do wielu stanowisk. Moją motywacją był od małego bunt. Nie chciałam się na wiele rzeczy zgodzić. Otworzyłam sobie firmę i nie musiałam walczyć o żadne stołki. Teraz sama nie patrzę na to, kogo zatrudniamy i jaka ta osoba jest na danym stanowisku. Płeć nie ma znaczenia. Liczy się to, co pracownik wnosi do firmy.

Katarzyna Cymerman powiedziała: My kobiety mamy problem z mówieniem o tym, że jest jawna niesprawiedliwość przy wynagrodzeniach. Omijają nas promocje, omijają nas podwyżki, szczególnie jeśli idziemy na urlop macierzyński. Kiedy przejmowałam stanowisko po swoim męskim poprzedniku, zapytałam, co muszę zrobić, by mieć takie same, jak on, zarobki. Moja przełożona sprawdziła tę sytuację i uznała ją za wysoce niesprawiedliwą.

Małgorzata Ohme dodala: Kobiety w wielu kwestiach mają większe kompetencje, ale ocenianą się niżej jak mężczyźni - potwierdziły to badania. Najbardziej w życiu rozwijałam się poprzez kryzysy. Im bardziej się bałam, tym bardziej byłam odważna. Popychała mnie ogromna potrzeba wolności. Musiałam stać się liderem, nie mam żadnej potrzeby władzy, ale nie mogłam nie być liderem, bo nie mogłam mieć lidera nad sobą.

Agata Śmieja powiedziała: Każda z nas miała taki moment w życiu, że coś szło nie tak. Małe sukcesy utwierdzają nas, że jesteśmy na dobrej drodze.

Omenaa Mensah stwierdziła że: Praca zespołowa, rozdzielenie przegranej na wszystkich członków drużyny, wytworzyło we mnie uczucie sprawiedliwości. We wszystkich moich wyzwaniach było tak, że byłam od kogoś uzależniona. Nigdy nie skupiam się na tym, że jestem dziewczyną i dlatego będzie mi gorzej. Skupiłam się na tym, jak przekuć to w sukces.

Joanna Makowiecka-Gatza powiedziała: Badanie w ramach jednej z uczelni, w których brałam udział, prosiło o pytanie “czego się obawiacie?” Wszyscy respondenci, niezależnie od płci, zadeklarowali te same obawy. Były nimi: lęk przed porażką, lęk przed niekompetencją, lęk przed byciem niekochanym. Przychodząc do branży jako kobieta, byłam przedmiotem komentarzy panów, ale trzeba to wytrzymać, nie było łatwo. Pomógł mi w tym sport, bo jestem fighterką. Trzeba sobie pomagać.

Barbara Stępień powiedziała: Żyjąc w Polsce kobiety nie mają tak źle, są kraje w których sytuacja kobiet jest dużo gorsza. Zmienia się rola mężczyzny w rodzinie. Równość jest bardzo ważna również w czasie poza pracą. We współpracy i różnorodności jest siła.

Joanna Jaroch Pszeniczna podkreśliła: Kwestia parytetów uprościłaby nam wdrożenie zmian.

Robert Rutkowski  zauważył: Jest godz.16.52, dziś samobójstwo popełniło 15 osób, w tym 13 mężczyzn. Mamy duży problem, ponieważ każda silna kobieta potrzebuje trochę silniejszego od siebie mężczyzny, a takich nie ma. Rywalizacja w biznesie ma wielką wartość. Ktoś kto uprawia sport nie tylko uczył się wygrywać, ale również porażek. To one bardziej nas kształtują. Największa szowinistyczna świnia jaka istnieje na świecie, to jest alkohol. Najlepiej żeby w ogóle go nie pić.

 

 


DZIĘKUJEMY, ŻE BYLIŚCIE Z NAMI - KONGRES ESG POLSKA MOC BIZNESU 2022!