JAK POZYSKAĆ FUNDUSZE – ROZWÓJ POLSKICH FIRM (4G)

Bez inwestycji trudno mówić o rozwoju biznesu. Jak zatem pozyskać fundusze na rozwój polskich firm zastanawiali się uczestnicy panelu na Kongresie ESG - Polska Moc Biznesu.

O pozyskiwaniu funduszy na rozwój firm rozmawiali:
Małgorzata Bibrowska - Dyrektor, Polska Agencja Inwestycji i Handlu
Marek Szczepański - Dyrektor Departamentu Programów Publicznych i Projektów Unijnych oraz Dyrektor ds. Współpracy z JST Bank Ochrony Środowiska
Piotr Matczuk - Country Officer, Poland World Bank, IFC
Rafał Baniak - Prezes Zarządu Pracodawcy RP
Kamil Mirowski - Senior Public Affairs Lead Polska & CEE Zalando
Dominika Bagińska-Chyłek - Kierownik Projektów, Dział Regulacji i Wsparcia Badań Sieć Badawcza Łukasiewicz-Instytut Organizacji i Zarządzania w Przemyśle „ORGMASZ”
Maciej Bombol, Dyrektor Działu Rynku Pierwotnego, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
MODERATOR: Ernest Bodziuch - Dziennikarz ekonomiczny, gospodarz programu „Szczerze o pieniądzach”
 
Jak możemy dzisiaj pozyskać fundusze dla polskich firm?

Rafał Baniak - Prezes Zarządu Pracodawcy RP:

Przedsiębiorcy dzisiaj borykają się z pozyskaniem finansowania, ale też warto zaznaczyć, że tych projektów nie ma zbyt wiele. Dzisiaj przedsiębiorcy są w trudnym momencie - ledwo uporali się ze skutkami pandemii, a już mierza sie z agresja ze strony rosysjkiej agresji.

Nie tyle brak możliwości, bo te możliwości nadal są - pracodawcy pytają przede wszystkim o to, co się może dalej wydarzyć. Szukają oparcia w zapewnia stabilności i przewidywalności.
Część narzędzi leży w gestii państwa.

Marek Szczepański - Dyrektor Departamentu Programów Publicznych i Projektów Unijnych oraz Dyrektor ds. Współpracy z JST Bank Ochrony Środowiska:

Bardzo liczymy, by nasi klienci mogli skorzystać z atrakcyjnych form dofinansowania - część z nich już jest i działa, np. kredyt na innowacje technologiczne, kredyty ekologiczne. Te rozwiązania się bardzo dobrze sprawdziły i są już wdrażane.
Korzyścią będzie to, że przedsiębiorca po spełnieniu warunków, nie będzie musiał oddać całego kredytu.
 

Piotr Matczuk - Country Officer, Poland World Bank, IFC:

Działamy podobnie do BOŚ, ale mamy innych klientów. Działamy we wszystkich gospodarkach na świecie, ale koncentrujemy się na największych klientach. Wszelkie narzędzia dla małych i średnich przedsiębiorców realizujemy przez partnerów.

Małgorzata Bibrowska - Dyrektor, Polska Agencja Inwestycji i Handlu:

Wskazujemy ścieżkę, ale też dajemy gotówkę. Wspieramy inwestorów, którzy wchodzą do Polski. Działamy centralnie jak i regionalnie. Nie obsługujemy największych korporacji, bo one sobie poradzą - jesteśmy skoncentrowani na tych najmniejszych. Chętni mogą dostać usługę i wiedzę za darmo.  
Wspieramy małe i średnie przedsiębiorstwa - mamy ponad 3 tys. zgłoszeń, zakładamy, że przedsiębiorstwa mają wyjść poza granice naszego kraju.
Naszą rolą jest uświadomienie tego, że zagraniczny kontrakt to dopiero początek sukcesu, przedsiębiorcy powinni mieć świadomość, że pieniądze to nie wszystko. Oznacza to spore zmiany wewnątrz organizacji oraz działania na pozyskanie funduszy na dalsze działania.

Dominika Bagińska-Chyłek - Kierownik Projektów, Dział Regulacji i Wsparcia Badań Sieć Badawcza Łukasiewicz-Instytut Organizacji i Zarządzania w Przemyśle „ORGMASZ”:

Przede wszystkim jesteśmy partnerem w prowadzeniu biznesu, nie rozdajemy pieniędzy.
Wiele firm poszukuje rozwiązań technologicznych.
Największy w historii program badań i rozwoju w Europie to Horizan Europe. Jest przewidziany dla przedsięwzięcia innowacyjnego i realizowanego we współpracy z partnerami międzynarodowymi.

Maciej Bombol, Dyrektor Działu Rynku Pierwotnego, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie:

Dzięki programom pomocowym szybko udało się odbudować gospodarkę. Najgorsze jednak przed nami.
Sytuacja na Ukrainie to także wyzwanie dla polskich przedsiębiorców.

GPW przez ponad 30 lat działalności udało się pozyskać naprawdę duże pieniądze. Giełda na całym świecie pełni istotną rolę w gospodarce, ale dużo zależy od koniunktury, sytuacji na rynku.


Kamil Mirowski - Senior Public Affairs Lead Polska & CEE Zalando zaprezentował wsparcie dla wybranej branży.

76% polskiego eksportu mody to kraje UE. Rynek eksportu jak i e-commerce to ogromna szansa. Niestety Polska jest w ogonie e-commerce. Brakuje bazy klientów, środków na promocję, są problemy z ofertą skierowaną do konkretnego przedsiębiorcy.

Platforma Zalando to 25 rynków, 50 mln aktywnych klientów. Ok. 100 polskich marek jest na Zalando i radzi sobie świetnie. Marki osiągają sukces w eksporcie.
Poszerzamy naszą ofertę, eksporterzy mogą eksportować, marki stają się widoczne na rynkach zagranicznych.

Rafał Baniak zwracał uwagę na problemy z trzema systemami podatkowymi w jednym roku - to trzeci czarny łabędź dla polskich przedsiębiorców. Wracając do finansowania, należy pamiętać głównie o środkach europejskich. Część funduszy, o których tu mowa nie są jeszcze w pełni dostępne, w tym środki europejskie.

Podkreślał jak ważne znaczenie ma stabilizacja i przewidywalność, a z drugiej strony uruchomienie środków europejskich.

Dzisiaj Polska nie jest wymarzonym miejscem do inwestowania właśnie z tych powodow, o których powiedziałem wcześniej. Nie ma tutaj także przestrzeni i klimatu na nowe inwestycje - brakuje przewidywalności i stabilności.

Czy firmy chętnie wchodzą na rynek główny GPW?

Jest wiele spółek, które myślą, żeby wejść na rynek główny. Te spółki są faktycznie zainteresowane rozwojem. Główną barierą są tutaj wyceny na rynku kapitałowym - dla wielu spółek są one zbyt niskie. - twierdzi Bombol.

Polska gospodarka miała różne wyzwania przez ostatnie 30 lat. Polska jest na 2. miejscu pod kątem tempa rozwoju wśród 25 najszybciej rozwijających się krajów.

Bibrowska dodała:

Mamy ponad 7 tys. zapytań w tym roku. Zainteresowanie jest większe niż w latach ubiegłych. Przedsiębiorcy uczą się korzystać z pomocy, którą mamy do zaoferowania. Pomału uczymy się, że duże firmy powinny zaopiekować się małymi firmami. Małe firmy nie są konkurencją, zwłaszcza w dobie kryzysu. Takie małe firmy potem mogą śmiało konkurować na świecie.

Dominika Bagińska-Chyłek:


Sieć Łukasiewicza również widzi wzrost zainteresowania pomocą w kontekście możliwego dofinansowania i rozwoju. Sporo jest projektów nie tylko ze środków krajowych i unijnych. Staramy się zapewnić doradztwo, łączymy przedsiębiorców.

Rafał Baniak podsumował:

Żeby być w Polsce przedsiębiorcą, trzeba być urodzonym optymistą. Polski przedsiębiorca jest optymistą i będzie starał sobie poradzić, natomiast nie każdy przedsiębiorca sobie poradzi.
Przerwy w łańcuchach dostaw, braki surowców, produktów - mamy do czynienia z kryzysem niedoboru. Z takim kryzysem ani Polska, ani świat, nie musiał sobie do tej pory radzić.

 

DZIĘKUJEMY, ŻE BYLIŚCIE Z NAMI - PMB2022