ENERGIA PRZYSZŁOŚCI – ROZWÓJ OZE (E3)

Embargo na dostawy rosyjskiego gazu i węgla zmusiło zarówno przemysł, jak i decydentów do gwałtownego przewartościowania źródeł energii. Na ile OZE będą w stanie zastąpić rosyjskie surowce? Kiedy możemy liczyć na elektryczność pozyskiwaną z atomu? Tym tematom poświęcona była trzecia debata na scenie środowiskowej Kongresu ESG - Polska Moc Biznesu.


Prowadzący debatę Sławomir Krenczyk, Dyrektor wykonawczy Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, w pierwszej kolejności zapytał panelistów o to, w jaki sposób obecnie dokonać dekarbonizacji w warunkach, które są wyjątkowo trudne ze względu na sytuację geopolityczną.

WIELKA KLIMATYCZNA REWOLUCJA PRZEMYSŁOWA
Jako pierwszy na ten temat roli odnawialnych źródeł energii wypowiedział się Kamil Wyszkowski, Dyrektor Wykonawczy UN Global Compact Network Poland
Sytuacja w Ukrainie pokazuje, jak jedna wojna może wywrócić długofalowe plany oparte o jednego dostawcę. Nastąpiła utrata zaufania do Rosji jako dostarczyciela surowców energetycznych - i to dobry wniosek. Absolutnie bezpieczniejsza jest energetyka rozproszona, bo nie da się opanować ani niszczyć np. kilkuset paneli fotowoltaicznych. Tracking SDG 7 – The Energy Progress Report 2022 wskazuje właśnie na takie rozwiązania energetyczne oraz na koszty, jakie są z nim związane.
Szczyt COP27 w Afryce zwraca uwagę na to,  że ten kontynent ma bardzo dobre warunki na oparcie się o OZE. Pozostaje kwestia 100 mld dolarów obiecanych jeszcze za czasów Baracka Obamy na ten cel.
Cele miksu energetycznego na 2040 rok to 53 proc. z obecnych 81 udziału paliw kopalnych. Zapewne chcielibyśmy, aby nastąpiło to szybciej i w większym stopniu.
Autorką kolejnej wypowiedzi była Alice Neffe - Dyrektor Biura Spraw Międzynarodowych ARP.
Oprócz reindustrializacji w sposób zrównoważony geograficznie, jak i energetycznie nasza strategia kieruje się w stronę dekarbonizacji i niskiej emisyjności. OZE to nie tylko wiatraki i fotowoltaika, ale i kwestie z nimi związane - podłączenie energii do sieci dystrybucyjnej, doprowadzenie jej  do końcowych użytkowników., produkcja komponentów infrastruktury OZE. Chcemy rozwijać technologie, które będą sprzyjać jak  najniższej emisji tej produkcji.
Oprócz źródeł odnawialnych musimy dbać o zrównoważenie źródeł. Atom nie jest uznawany za OZE, natomiast jest bardzo niskoemisyjny, i to jest niezwykle istotne. Pamiętajmy, że te inwestycje są długotrwałe, nie wiemy, czy da się je przyspieszyć, ale pierwsze kroki zostały wykonane. Warto zmienić tendencję, według której zajmujemy się najpierw rzeczami pilnymi, a potem ważnymi.
Na temat odnawialnych źródeł energii wypowiedział się Łukasz Beresiński - Dyrektor Departamentu Analiz Branżowych Bank Gospodarstwa Krajowego
Instytucje finansowe mają coraz większy apetyt na finansowanie tego typu inwestycji ekologicznych, co wynika ze strategii, ale przede wszystkim z taksonomii. Do tej pory rozwijaliśmy te projekty ze względów ekologicznych, wojna w Ukrainie zmieniła perspektywę i motywacje na bezpieczeństwo energetyczne.  Istnieje większa elastyczność w finansowaniu tego typu inwestycji, np przedłużony okres finansowania z 15 na 18 lat w przypadku farm wiatrowych.

Adam Czyżewski Główny Ekonomista PKN Orlen powiedział:
- Zadeklarowaliśmy w naszej strategii osiągnięcie zero emisyjności do 2050 roku. Połączenie PKN Orlen i PGNiG, zapowiedziane w lipcu tego roku, umożliwia wspólne budowanie przejścia z paliw kopalnych na odnawialne. Najlepiej, aby odbywało się w sposób skoordynowany.
Koordynacja jest łatwiejsza w przypadku energii elektrycznej, bo konsumenta indywidualnego nie dotyczy  to bezpośrednio. Gorzej jest z transportem, bowiem samochody i inne środki transportu muszą zostać dostosowane do tych zmian.
75 proc. emisji jest wytwarzane z emisji, ale 25 proc. to emisja z materiałów, które są używane w naszym modelu rozwoju w dużym nadmiarze.

Głos podczas debaty zabrał Maciej Mróz, Wiceprezes Zarządu TAURON Zielona Energia:
Zgodnie ze strategią Zielonego Zwrotu do 2030 roku grupa Tauron chce mieć w miksie energetycznym 80 proc. źródeł odnawialnych. Zapis ten realizujemy na co dzień na rynku bardzo trudnym. W ciągu najbliższych 8 lat chcemy mieć 3,5 giga mocy wytwórczej w swoim portfolio w odnawialnych i zdywersyfikowanych źródłach energii. Trzeba podkreślić, że mają to być różnorodne źródła, zarówno wiatrowe na lądzie i morzu, jak i rozwój fotowoltaiki. To już się dzieje. W ubiegłym tygodniu przekazaliśmy do eksploatacji 11. farmę wiatrową w portfolio grupy Tauron.
Zielony Zwrot Tauronu nie jest tylko hasłem, ale faktycznym działaniem, które sukcesywnie realizujemy.
Chcę podkreślić, że należy skupiać się nie tylko na kwestii produkcji energii, ale równie mocno na dystrybucji i infrastrukturze, które również wymagają ogromnej pracy i nakładów. Grupa Tauron około połowy środków finansowych chce przeznaczyć na modernizację sieci dystrybucji i magazynowania, bo bez tego Zielony Zwrot nie ma szans na realizację.

Swoją perspektywę na OZE przedstawił również Bartłomiej Wasiuk - Dyrektor Sprzedaży Sieci Franczyzowej, Polenergia Fotowoltaika.
Przez ostatnie kilka lat obserwujemy dynamiczny wzrost OZE. Widzimy, co zadziało się z fotowoltaiką. Biorąc pod uwagę dostawę mocy, poziom, który mieliśmy osiągnac za kilkanascie lat, osiągelismy już dzisiaj. Pytanie, w jaki sposób OZE będą się rozwijać, bo obecnie ich ewolucja odbywa się skokowo.
Założenia programu “Mój Prąd”:, które mają wzmacniać modernizację sieci energetycznej, wymagają wsparcia, bo obecnie liczbę wniosków można liczyć w wartościach kolekcjonerskich, na poziomie kilkuset zgłoszeń. Kluczową kwestią jest tutaj opłacalność. Mieliśmy okazję zaobserwować to na przykładzie fotowoltaiki, gdzie w zeszłym roku mieliśmy ponad 170 tys. zgłoszeń w okresie od kwietnia do października, w tym roku było to około 11 tys. zgłoszeń.  

Na temat ekoenergetyki wypowiedział się Wojciech Myślecki - Przewodniczący Rady Nadzorczej EkoEnergetyka:
Ekoenergetyka jest przykładem sukcesu firmy tworzonej od podstaw - na poczatku to byl start up w garażu. Wystartowaliśmy od razu od technologii - co jest podstawą. Drugi element to wsparcie naukowe tej technologii. Trzeci element to rozumienie swojego produktu. Nasz Pierwszy sukces to tworzenie systemów ładowania miejskiego. Systemy ładowania nie wytwarzają energii, tylko ją przekazują. Ich clue to wyeliminowanie spalin z przestrzeni miasta. A czy są zielone i ekologiczne? To zależy od tego, jaką energię do nich dostarczamy.
Kolejny element to kwestia sieci - musieliśmy optymalizować infrastrukturę ładowania, dostarczania prądu do lokalnych warunków w  takich miejscach, jak Berlin, Lizbona i licznych polskich miastach.
Parametry ładowania - od razu zdecydowaliśmy się na ładowarki z TOP, jeśli chodzi o moc i szybkość ładowania.
Przyszłość systemów ładowania pojazdów elektrycznych bądź wodorowych rozegra się nie wśród samochodów osobowych, ale w transporcie ciężkim - dalekosiężnym, czyli w tzw TIRach.


DZIĘKUJEMY, ŻE BYLIŚCIE Z NAMI - KONGRES ESG POLSKA MOC BIZNESU 2022!