CYFRYZACJA I BEZPIECZEŃSTWO CYFROWE – CZY TECHNOLOGIA POMOŻE W KRYZYSIE? (G2)

O cyfryzacji i bezpieczeństwie cyfrowym debatowali:
Janusz Cieszyński – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa KRPM
Mateusz Mrozek –  Kierownik Działu Przeciwdziałania Informacji, Centrum Nowych Technologii dla Polityk Publicznych NASK
Krzysztof Malesa – Dyrektor ds. strategii bezpieczeństwa Microsoft
Paula Januszkiewicz – Fundator i Prezes Zarządu Cqure - online
Mateusz Masiak - Prezes Zarządu Envirly        
Tomasz Gontarz - Członek Zarządu PKP Intercity        
MODERATOR: PRZEMEK BIAŁKOWSKI – Dziennikarz, dyrektor Działu Innowacje Interia
 
Gdzie jest granica pomiędzy wolnością słowa a dezinformacja w kontekście Twittera?

Granica jest tam gdzie jej skutki - powiedział Mateusz Mrozek, Kierownik Działu Przeciwdziałania Informacji, Centrum Nowych Technologii dla Polityk Publicznych NASK. Granica jest tutaj szalenie nieostra, dlatego ważne jest, aby szybko można było zareagować i oflagować jako dezinformację.

Paula Januszkiewicz, Fundatorka i Prezeska Zarządu Cqure zabrała głos zdalnie, zza oceanu:

Bardzo ciekawe wydarzenia mogliśmy obserwować w kontekście wyborów prezydenckich w USA. Platformy społecznościowe służą też do budowania kampanii dezinformacyjnych. Nie wierzę w wolne słowo i taką wolność słowa, jaka proponuje np. Twitter.

Minister Janusz Cieszyński, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa KRPM dodał:

Elon Musk zawsze wprowadza rewolucję. Musk chce na bazie Twittera budować kolejne swoje rozwiązania dla masowego konsumenta. Każdy kto inwestuje swoje fundusze, bardzo dokładnie liczy te pieniądze.

Krzysztof Malesa – Dyrektor ds. strategii bezpieczeństwa Microsoft:

Trzeba popatrzeć na problem z drugiej strony. Takich wizjonerów jak Musk będzie więcej. Trzeba spojrzeć na to co jest constans - czyli społeczeństwo. (...) Nawet bardzo duży gracz na rynku, może stać się “pożytecznym idiotą.” Jako dostawca technologii, skupiamy się na tym w jaki sposób mądrze korzystać z dokonań technologii.

Mateusz Masiak - Prezes Zarządu Envirly dodał, że:

W USA jest dużo większe nastawienie na zwrot inwestycji, głęboko wierzę, że tak samo jest w przypadku Elona Muska.
 
Gontarz nawiązując do poprzednich wypowiedzi, podziel się opinią, że na dłuższą metę nie da się pogodzić wolności słowa w internecie i cenzurą.

Każdy z nas może coś dodać od siebie i wpływać na opinię publiczną bezpośrednio - zaznaczył Gontarz.

Dezinformacja jest obecna wszędzie - w Polsce widzimy dezinformacje związana np. z wojna w Ukrainie. Jako przedstawiciel PKP Intercity, która przewiozła ok. 2 mln Ukraińców bezpłatnie - widzieliśmy na własne oczy te ataki i dezinformacje i jaki one mają skutki.

Cieszyński odpowiadając na pytanie o roli państwa:

Nie ma lepszej strategii niż przekazanie własnej informacji i przekonanie do swojej racji - dodał Minister. Pokazywać własne narracje, uczciwie informować obywateli - to podstawy działań. Trzeba bardzo ściśle współpracować z innymi państwami - państwami europejskimi, USA.

Mrozek zwrócił też uwagę na inną kwestię: Jedyną realną bronią na dezinformację jest bardzo szybkie dotarcie do prawdy. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Pracujemy nad tym, aby ubezpieczyć odbiorców na to, jakie emocje przyjdą wraz z dezinformacją. (...) Staramy się przewidywać linie informacyjne, działamy ze służbami, działamy proaktywnie, wyprzedzając pewne działania - kroki wyprzedzające to jedyna realna ścieżka.

Malesa dodał jakie znaczenie ma działanie proaktywne i prewencyjne:

Zbudowanie odporności na dezinformację - to jest podstawa działań - czyli wprowadzenie wyprzedzającej aktywnej polityki informacyjnej.

Nie możemy polegać tylko na technologii, czynnik ludzki jest tu niezmiernie istotny

Paula Januszkiewicz trzeba zweryfikować źródło, czy informacja jest logiczna, czy są jakieś inne źródła, czy mamy do czynienia z opinią czy z faktami, czy ta informacja jest gdzieś podważana - podkreśliła Januszkiewicz. Konieczne jest określenie czy dana informacja jest dla nas groźna.

Jak technologia może nam pomagać?

Mateusz Masiak: widzimy 3 ważne elementy: sektor publiczny, prywatny, konsumencki.
Temat ESG to temat, który powoduje, że organizacje wreszcie widzą wymierne korzyści. Jeżeli organizacja nie będzie dbać o cyberbezpieczeństwo, to traci na wiarygodności. Trendy z ESG mówią, że inwestorzy chcą w takie właśnie spółki inwestować.

Transport kolejowy w porównaniu do innych form transportu, jest zdecydowanie najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Technologia pomaga osiągnąć cele, a nas uczy bycia bardziej ekologicznymi. Z sukcesem wdrażamy system eko drivingu, który pokazuje jak optymalizować ekonomicznie jazdę pojazdem. - dodał Gontarz. Technologia - tak. Ale jeszcze mocniej musimy postawić na cyberbezpieczeństwo.

Wygoda czy bezpieczeństwo

Technologia cyfrowa i doświadczenia ukraińskie pokazują, że jest jeszcze sporo do zmian, np. legislacyjnie - dodał Dyrektor Malesa.
Niektóre kraje jak Litwa, Estonia, utworzyły kopie całego swojego środowiska cybernetycznego - jestem za umiejscowieniem danych, tak aby nie można ich było namierzyć i zaatakować. W Ukrainie to się sprawdziło.  

Weryfikacja tożsamości, nasza własna edukacja, jako użytkownika końcowego, ogólna kampania informacyjna - to recepta na poprawę sytuacji wg Prezeski Januszkiewicz.

Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja - podkreśla Mrozek - edukacja twórcy jak i odbiorcy. Bardzo ważny jest zdrowy rozsadek i świadomość tego, że jesteśmy atakowani, że jest zagrożenie - to nie tylko internet, to są znajomi. Edukowanie, świadomość - to powinno być podstawą dzisiejszej dyskusji.

Bardzo ważne jest to, aby skutecznie docierać do społeczeństwa. 98% zagrożeń, które się zmaterializowały, wg raportu Microsoftu - daloby sie uniknac, gdyby zostaly podjete bardzo podstawowe środki - dodaje Minister Cieszyński. To nowa szansa - ale też nowe zagrożenia.


DZIĘKUJEMY, ŻE BYLIŚCIE Z NAMI - KONGRES ESG POLSKA MOC BIZNESU 2022!