2021-11-05

3.3 Domy, samochody i miasta. Zielona energia i elektromobilność w Polsce

Trzeci panel trzeciego dnia Kongresu ESG Polska Moc Biznesu był poświęcony tematowi, który na pewno jest bardzo bliski co najmniej 60 % Polaków żyjących w miastach. a przy tym jest atrakcyjny pod względem medialności, przemysłu i rozwoju. Mowa o “zielonych” domach i “zielonych” samochodach.

Na początek panelu POWER SPEECH zaprezentował Maciej Mazur, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych:

Temat następnej debaty jest nam bardzo bliski, bowiem kreujemy rynek niskoemisyjnego transportu.  Jesteśmy na samym początku ogromnej rewolucji, która zaczęła się dosłownie kilka lat temu, a teraz już widzimy jej efekty. Na drogach całego świata to 10 mln pojazdów elektrycznych, ale dążymy do setek milionów takich pojazdów, które wyprą stopniowo inne samochody.
Już teraz zmiana jest widoczna na rynkach będących liderami, jak USA. Ale również w Unii Europejskiej dane zmieniają się bardzo obiecująco. W 2019 było to 3%. Zaledwie rok później, w 2020 - już 10% pojazdów elektrycznych zostało zarejestrowane na rynku europejskim. Obecnie już ponad 20% to udział samochodów elektrycznych w rejestracjach europejskich w ogóle.
Coraz więcej premier samochodów elektrycznych. To wszystko będzie się przekładać na rynek polski. W ciągu najbliższych lat, do 2025 roku chcemy w Polsce dojść do poziomu ponad 500 tys. pojazdów elektrycznych, licząc wraz z pojazdami typu plug in.

Mieliśmy też okazję wysłuchać na żywo relacji z COP26
Kamil Wyszkowski - UN Global Compact Network Poland

Witam ze szczytu klimatycznego, na który przyjechali wszyscy zapowiadani przywódcy. Wiemy też niestety, ze przedstawiciele Chin i Rosji są obecni online.

Zgadzamy się wszyscy, że powinniśmy uciec od wytwarzania energii opartej o paliwa kopalne, które obecnie stanowią aż 81% udziału. 12% pochodzi z odnawialnych źródeł energii, a 7% to energia jądrowa.  Są to proporcje, które koniecznie trzeba odwrócić

Aby zrealizować cele klimatyczne, czyli spowolnić bądź zahamować wzrost temperatury, do 2030 powinniśmy ograniczyć produkcję metanu o min 30%

Odnieśliśmy również pewne sukcesy w ustaleniach. Jeden z nich to inicjatywa deforestacyjna, mająca na celu powstrzymanie wycinki szczególnie w Amazonii, ale i skupiająca się na odtwarzaniu lasów.

Do sukcesów możemy zaliczyć również wczorajsze podpisanie przez Polskę porozumienia o odejściu od węgla

Następnie prowadząca moderację Kinga Jurga przedstawiła zaproszonych ekspertów:

  • Rafał Kręcisz, Dyrektor Departamentu Transportu Zeroemisyjnego, NFOŚiGW
  • Szymon Byliński, Dyrektor Departamentu Elektromobilności i Gospodarki Wodorowej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • Artur Warzocha, Prezes Zarządu, TAURON Nowe Technologie S.A.
  • Mariusz Wdowczyk, Prezes Zarządu ARP E-VEHICLES
  • Michał Gondek, Dyrektor Pionu Techniczno-Inwestycyjnego Columbus Energy S.A.
  • Paweł Wideł, Prezes, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych przy Konfederacji Lewiatan
  • Tomasz Zjawiony, Wiceprezes, Krajowa Izba Gospodarcza, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach

Rafał Kręcisz opisał założenia programu „Mój elektryk”, mającego na celu dofinansowanie zakupów:

Do 20% nowych samochodów wartości powyżej 100 tys zł kupują osoby fizyczne. W programie “Mój elektryk” prowadzimy nabór dla osób fizycznych. Jednocześnie tworzymy ścieżkę leasingową, aby można było sobie taki samochód elektryczny dofinansować. Na koniec listopada program będzie gotowy we wszystkich modułach. Łączny budżet programu to 700 mln złotych, z czego 400 mln stanowi leasing, 100 mln prywatne osoby, a 200 mln osoby prawne i samorządy

Dyrektor Departamentu Transportu Zeroemisyjnego w NFOŚiGW podkreślił, że są również przygotowani do wsparcia finansowania stacji ładowania.

Najpóźniej do końca list uruchomiony nabór grantowny na stacje ładowania elektrycznego i tankowania wodoru - co  najmniej 5 razy więcej niż obecna sytuacja.
nastawiamy się na szybkie ładowanie - stacje powyżej 150 kW, finansowane do 50%, te o niższej mocy lub dostęp jest ograniczony, do 25% wsparcia plus dodatkowe bonusy (do 35-45%), jeśli jest to miejsce o mniejszym zagęszczeniu ludności

Szymon Byliński przedstawił propozycje, jak osiągnąć skok procencie w rejestracji samochodów elektrycznych w Polsce, porównywalny do skoku w Unii Europejskiej?

Od 2035 roku mamy w planach rejestrację w UE tylko samochodów elektrycznych. Mówimy o rewolucji w transporcie, zmierzać on będzie w stronę transportu publicznego od indywidualnego. Pamiętajmy, że pojazdy elektryczne mają ciężką baterię, przez co są w stanie pobrać mniej towarów.  Dodatkowy aspekt to rozwój infrastruktury do ładowania pojazdów, wspierany przez ustawę o elektromobilności. W Polsce w ostatnich latach z 210 do ponad 2000 w tym roku wzrosła liczba stacji ładowania

Czym są strefy czystego transportu?

Samorządy mogą wdrażać strefy czystego transportu na podstawie ustawy. Pojawiały się pytania i wątpliwości, kto może wjeżdżać do strefy, jak stosować ustawę w praktyce. Wychodząc naprzeciw potrzebom lokalnym obecna nowelizacja rozszerza zakres, w jakim taka strefa może zostać wprowadzona.

Samorządy mogą obecnie regulować, jakie pojazdy i kiedy będą mogły się przemieszczać w obrębie miasta, mają w tym zakresie pełną dowolność, zależny od lokalnych potrzeb. Wiemy, że ten temat może być trudny społecznie, dlatego chcemy, aby finalne decyzje zapadły na poziomie lokalnym, tam gdzie potrzeby są najlepiej rozpoznane.

Ekspert z Ministerstwa Klimatu i Środowiska przedstawił również inne ułatwienia prawne:

Rozwijamy przepisy mające na celu ułatwienie instalowania stacji ładowania w budynkach wielorodzinnych. Nie będzie takich sytuacji jak obecnie, ze wspólnoty blokują powstawanie takich punktów.
Jeśli ktoś posiada prawo jazdy kategorii B i posiada samochód elektryczny dostawczy do pół tony, to może go prowadzić właśnie na podstawie posiadanego prawa jazdy.

Artur Warzocha zauważył, że dane dotyczące elektromobilności dezaktualizują się wyjątkowo szybko, w ciągu 2-3 miesięcy, bowiem jesteśmy świadkami rewolucji w tym zakresie.

My jako grupa kapitałowa z większościowym udziałem skarbu państwa jesteśmy zobligowani, aby pewne założenia ustawowe wypełnić treścią. W naszym przypadku jest to rozbudowa infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.

Wydaje się, że taki punkt ładowania to lekka architektura, łatwa to instalacji, że wystarczy znaleźć na to odpowiednie miejsce i podłączyć prąd. Niestety jest to proces, który trwa od kilku do kilkunastu miesięcy.
Tereny słabo zurbanizowane, wiejskie, zielone, są pewnym wyzwaniem, ale mamy nadzieję, że rozwój sieci dróg pociągnie za sobą również rozwój infrastruktury.

Wbrew pozorom większym wyzwaniem są gęste osiedla w miastach, gdzie tych samochodów elektrycznych jest mniej, bowiem trudniej niż w domach prywatnych jest zapewnić sobie własne gniazdo do samochodu we własnym garażu.  Również uzgodnienia, jakich musimy dokonywać z inspekcjami, kontrolami i służbami, np. dotyczące tego, czy w nowo wybudowanych osiedlach można w garażu podziemnym umieści na ścianie wallboxa. Istnieją zatem w tym obszarze kwestie do przemyślenia i przedyskutowania, jakich regulacji możemy dokonać, aby ułatwić ten proces.

W dalszej kolejności przedstawiciel Tauron opowiedział o nowatorskim projekcie rozwijanym w okolicach Zakopanego.

Wszędzie, gdzie to możliwe, staramy się dostarczać energię w ramach OZE.  W Zakopanem tworzymy instalację elektryczną wraz z magazynem energii w ośrodku Księżówka, znajdującym się w otulinie Tatrzańskiego Parku Narodowego, a więc dosyć newralgicznym miejscu. Panele fotowoltaiczne będą zamocowane na specjalnych urządzeniach, które spełniają założenia generowania energii, ale i nie zaburzają estetyki tego terenu, jak również nie wpłyną negatywnie na środowisko.

Mariusz Wdowczyk przedstawił, czym jest pierwszy, w pełni polski elektryczny samochód oparty na polskiej technologii.

Nasz projekt zaczął się jako start-up od 2016 roku, pierwszy polski autobus elektryczny narysowany przez nas od podstaw.

Rozwój jego nie był możliwy bez wsparcia NFOŚ i Ministerstwa Środowiska.  Obydwa te podmioty oferują kolejne programy kierujące się w stronę niskiej emisyjności, również dla samorządów miejskich czy wiejskich. Wrota dla elektromobilności w transporcie publicznym dla małych ośrodków otworzył program dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska

Projekt ruszył rok temu, szacujemy na najbliższe lata sprzedaż na poziomie 200 autobusów elektrycznych. Co mnie szczególnie cieszy, zwłaszcza w małych miejscowościach. W naszym 10 metrowym autobusie elektrycznym przekraczamy możliwości przewozowe autobusów 12 metrowych, czyli możemy przetransportować aż 85 pasażerów.

Dalej ekspert z ARP E-VEHICLES opowiedział o tym, jak miał okazję poznać potrzeby ponad 300 samorządów podczas wielokrotnych rozmów. Samorządy deklarują wprost, że istnieją trzy elementy, które łącznie umożliwiają skuteczną i niskoemisyjną elektromobilność. Są to ładowarki, elektryczne autobusy i magazyny energii

Michał Gondek stanął przed następującym pytaniem: fotowoltaika trafiła pod strzechy, ale zaczęły się nad nią zbierać czarne chmury związane z innym rozliczaniem prosumentów. Jakiej nowej technologii możemy obecnie użyć?

Zainteresowanie fotowoltaiką w ostatnim czasie nie spadło, ale przeciwnie - gigantycznie wzrosło, bowiem klienci chcą się załapać na system upustów i korzyści. W skrócie - system prosumencki w fotowoltaice opiera się na zasadzie, że 80-70% energii, którą wyprodukujemy w lecie, możemy odebrać w zimie

Obecnie mamy 600 tys domów w Polsce z instalacją fotowoltaiczną. Ten rozwój wsparły dwa programy. Jeden to “Mój prąd”, drugi to cały system korzyści płynących z rozliczania się z energii produkowanej przez fotowoltaikę.

Moim zdaniem nowa ustawa wpłynie na fotowoltaikę w sposób ograniczony. Pragnę podkreślić, że w niedalekiej przyszłości jeden czynnik w korzystaniu ze źródeł to cena energii, drugi to uwolnienie taryf, co może skutkować gigantycznymi podwyżkami dla odbiorcy. Dlatego uważam, że te wspomniane na początku czarne chmury nie są wcale dla nas takim niebezpieczeństwem.

Paweł Wideł opowiedział o tym, jak dokonała się rewolucja, jeśli chodzi o ofertę samochodów elektrycznych.

Obecnie każdy szanujący się producent ma taki samochód w swojej ofercie. A jednocześnie ze względu na koszty baterii i koszty związane z badaniami produkcja samochodów elektrycznych to ponad 60 miliardów EUR w UE.

Przewidujemy, że dopiero w 2026 nastąpi zrównanie kosztów produkcji samochodów zwykłych i elektrycznych. Siła nabywcza Polaka jest niższa niż średnia EU, a statystyki są nieubłagane - im wyższy PKB, tym wyższa penetracja społeczna przez samochody elektryczne.  Ostatni aspekt to infrastruktura, która z pewnością wymaga poprawy.

Odniósł się również do zagadnienia związanego z faktem, że samochody elektryczne niestety potrzebują spalania węgla

Ponad 80% polskiej energii pochodzi z węgla. Ten miks się w ciągu najbliższych lat nie zmieni. Odnawialne źródła energii będą zwiększały swoją wagę, ale nie nastąpi to natychmiast. Dlatego energia dostarczana elektromobilności będzie obciążana śladem węglowym i od tego nie uciekniemy. Naszym celem jest dostarczyć pojazd zeroemisyjny, ale nie mamy wpływu na emisyjność związaną z dostarczaniem do niego energii.

Tomasz Zjawiony przedstawił nową technologię w budownictwie, która w jego opinii jest powiązana z elektromobilnością.

Z rzeczy szczególnych, o których chciałbym opowiedzieć, to kocioł elektrodowy. Jest to urządzenie skonstruowane przez ostatnie 4,5 roku, rozwinięty we współpracy z Politechniką Śląską. Kosztowo jest szalenie konkurencyjne, w połączeniu z fotowoltaiką powoduje, że jesteśmy po pierwsze zeroemisyjny, po drugie - w pełni samowystarczalni.

Urządzenie to jest efektem złotego trójkąta współpracy: Samorząd - biznes - nauka Jest to konkretny efekt, który jest już komercjalizowany na rynku i mocno obserwowany przez inwestorów zagranicznych

I dodał:

Nie niskoemisyjność, ale zeroemisyjność powinna być kryterium w ocenie projektów, które powinny być dofinansowywane.

DZIĘKUJEMY, ŻE JESTEŚCIE Z NAMI!

PARTNER +: TOTALIZATOR SPORTOWY, Polski Fundusz Rozwoju, Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, PZU PARTNER: Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, PolRegio,  Eko Pak, Fortum, Columbus, BSH Bosch und Siemens Hausgeräte, Regent Warsaw Hotel, Lasy Państwowe, Adamed, Microsoft, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, PKP InterCity, Medicover, Red Snake  PARTNER ENERGETYCZNY Tauron PARTNER MOTORYZACYJNY: STELLANTIS HONOROWY PATRONAT: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński PATRONATY MINISTERSTW: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Spotu, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Edukacji i Nauki PATRONAT MARSZAŁÓW WOJEWÓDZTWA: Opolskiego, Mazowieckiego, Świętokrzyskiego, Lubuskiego, Śląskiego, Łódzkiego, Małopolskiego, Wielkopolskiego, Dolnośląskiego, Podkarpackiego, Lubelskiego, Podlaskiego PATRONATY I PARTNERZY MERYTORYCZNI:  TOGETAIR, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej , Zakład Ubezpieczeń Społecznych,  Biuro Rzecznika MiŚP, Polskie Regiony, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Pracodawcy RP, Business Center Club, Krajowa Izba Gospodarcza, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Polski Instytutu Sztuki Filmowej, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Instytut One, Instytut Biznesu, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, Polski Komitet Olimpijki, Escola Varsovia, Łazienki Królewskie, Artomed.pl, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Urząd Regulacji Energetyki, Krakowskie Forum Organizacji Społecznych PATRONATY UCZELNI WYŻSZYCH:  Szkoła Główna Handlowa, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Warszawski, Społeczna Akademia Nauk, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie PARTNER MIĘDZYNARODOWY: UN Global Compact GŁÓWNE PORTALE INTERNETOWE: Wirtualna Polska, money.pl GŁÓWNY PARTNER RADIOWY: Polskie Radio, Polskie Radio 24 PATRONI MEDIALNI: Polska Agencja Prasowa, Agencja Informacyjna, Interia, Zielona Interia, Polska Press, Strefa Biznesu, Energetyka 24, Biznes Alert, Pod Prąd, Wysokie Napięcie, Teraz Środowisko, EcoEkonomia.pl, Super Biznes, PepeTV, Audytorium 17, Radio dla Ciebie, Radio Poznań, Polskie Radio Białystok, Radio Łódź, Polskie Radio Lublin, Smart Me, Wykop.pl, CSR.pl, magazyn As Biznes.