2021-11-05

3.2 W jakim kierunku będzie rozwijać się polska energetyka?

W Polsce znaczna większość energii elektrycznej pozyskiwana jest w elektrowniach węglowych. Porozumienia jakie podpisali polscy decydenci zobowiązują nasz kraj do transformacji energetycznej oraz odejście od tego sposobu wytwarzania energii. W związku z czym rodzi się pytanie w jakim kierunku powinna pójść polska energetyka?

Moderator: Jakub Wiech, Defence24.pl

Drugi panel dotyczył bezpieczeństwa energetycznego, na temat którego rozmawiali zaproszonymi gośćmi:

  • Artur Michalski, Wiceprezes Zarządu, NFOŚiGW
  • Tomasz Tomasiak, Dyrektor Biura Transformacji Energetycznej Polskiego Funduszu Rozwoju
  • Włodzimierz Pomierny, Kierownik Projektu Morska Energetyka Wiatrowa, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A
  • Mirosław Kowalik, Prezes, Westinghouse Polska
  • Izabela Van den Bossche, Wiceprezes ds. Komunikacji, City Solutions, Fortum
  • Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity
  • Kamil Wyszkowski, UN Global Compact Network Poland

Jakub Wiech z portalu Defence 24, moderator panelu zapytał Artura Michalskiego o kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym naszego kraju.

Rolą funduszu ARP jest zapewnić bezpieczeństwa energetycznego. Obecnie mamy zagrożenia związanego z wysokim kosztem emisji dwutlenku węgla. W kwestii dwutlenku węgla idziemy ciągle do przodu, ale musimy wchodzić też myśleć o innych rozwiązaniach, chociażby opartych o gaz.

Moderator zapytał Czy polska jest w stanie zagrożenia energetycznego?

Izabela Van den Bossche stwierdziła, że nie.

Nie, nie jestesmy w stanie zagrozenia, ale musimy prowadzić transformacje w sposób bezpieczny. Można sobie wyobrazić świat, w którym energia w Polsce jest produkowana ze źródeł odnawialnych, ale na ten moment nie mamy odpowiedniej infrastruktury. W dłuższej perspektywie zamierzamy odchodzić od źródeł kopalnych, ale musimy zaakceptować fakt, że w najbliższych latach polska energetyka będzie skupiała się na węglu.

Jakub Wiech spytał Tomasza Tomasika czy Polskę stać na odejście od węgla?

Na co Dyrektor Biura Transformacji Energetycznej Polskiego Funduszu Rozwoju odpowiedział:

Czy nas nie stać? Obecnie mówi się, że energia jest coraz droższa. Wysoki koszt energii wynika to z tego, że Polska obrała kierunek zeroemisyjności. Odejście od źródeł dotychczasowych źródeł energii nie może być drastyczne, ponieważ może się spotkać z oporem społecznym. Transformacja energetyczna powinna w jak najmniejszym stopniu dotykać społeczeństwa. Jako kraj udowodniliśmy, że stać nas na dokonanie skoku technologicznego. W tej chwili stoimy przed koniecznością dokonania podobnego skoku w kwestii transformacji energetycznej. Uważam, że jeśli stworzymy odpowiednie warunki jest możliwe wcześniejsze odejście Polski od węgla..

Kamil Wyszkowski zwrócił uwagę, że Polacy nie powinni się dziwić, że nasz kraj będzie odchodził od węgla.

Polska jest w gronie krajów uprzemysłowionych i szybko się rozwijających, dlatego też jako jedni z pierwszych wprowadzamy nowe rozwiązania. Wiele osób zapominamy, że Polska podpisała porozumienia energetyczne, które zobowiązują nasz kraj do określonych działań. Polska wchodząc do Unii Europejskiej, zgodziła się, że będzie podejmowała działania związane z transformacja energetyczną, dlatego teraz nie możemy się dziwić, że jesteśmy z nich rozliczani.

A jak wygląda sytuacja dotycząca morskiej energetyki wiatrowej?

Włodzimierz Pomierny omówił przed jakimi wyzwaniami stoi morska energetyka wiatrowa:

Czy my jestesmy przygotowani infrastrukturalni do pozyskiwania energii wiatrowej na morzu? Nie, Polska dopiero rozpoczyna proces pozyskiwania energii wiatrowej z wiatru na morzu. Na chwilę obecną jeszcze nie jesteśmy przygotowani, ale podejmujemy odpowiednie kroki, żeby rozbudowywać infrastrukturę. Chcemy aby morska energetyka wiatrowa stała się ważnym elementem łańcucha dostaw. W związku z czym przed nami moc roboty.

Czy jesteśmy w stanie bezpiecznie odejść od węgla bez atomu?

Mirosław Kowalik stwierdził, że tak, ale zaznaczył, że ten proces nie będzie łatwy.

Nasz przemysł jest oparty w ok 80% o węgiel. W UE ten wskaźnik jest na poziomie 20%. Polska energetyka jest oparta w przeważającym stopniu o węgiel, dlatego nie łudźmy się, że ta transformacja energetyczna będzie przebiegać lekko. Nasz rząd zaproponował, że będzie rozwijał się w kierunku energetyki jądrowej, która będzie odgrywać coraz większą rolę w bezpieczeństwie energetycznym Polski. W sytuacji, w której będziemy odchodzić od węgla, energetyka jądrowa jest jedną z opcji, z której możemy skorzystać w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w Polsce.

W dłuższym horyzoncie czasowym energetyka jądrowa jest niezależna od kryzysu na rynku paliw. Trzeba jasno powiedzieć, że renesans energetyki jądrowej jest faktem. Energetyka jądrowa zostanie uwzględniona w Europejskim Zielonym Ładzie. Coraz więcej państw na świecie myśli o budowie nowych bloków energetycznych. Jako Westinghouse Polska wierzymy w przyszłość energetyki jądrowa, dlatego wspieramy inicjatywy na jej rzecz.

Czy kolej może pomóc Polsce w zeroemisyjności?

Marek Chraniuk powiedział, że kolej już pomaga w zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

Nasi pasażerowi widzi jedynie pociągi. A my jako PKP musi zadbać o zaplecze dla całego taboru. W ramach tych działań inwestujemy w stacje postojowe oraz myjnie. Budując odpowiednią infrastrukturę dla naszych pociągów, stosujemy rozwiązania z zakresu fotowoltaiki. Obecnie, kiedy zmniejszył się ruch lotniczy, przejazdy pociągami cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Po części dlatego, że modernizujemy linie oraz kupujemy nowe szybsze koleje, dzięki czemu skraca się czas przejazdu na poszczególnych trasach. Społeczeństwo odczuwa większą potrzebę korzystania z transportu kolejowego. Widzimy też wzrost świadomości społeczeństwa, dotyczący emisji dwutlenku węgla do atmosfery, co przekłada się na wybór kolei jako swojego środka transportu, który jest bardziej przyjazny dla środowiska niż transport lotniczy czy samochodowy.

 

DZIĘKUJEMY, ŻE JESTEŚCIE Z NAMI!

PARTNER +: TOTALIZATOR SPORTOWY, Polski Fundusz Rozwoju, Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, PZU PARTNER: Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, PolRegio,  Eko Pak, Fortum, Columbus, BSH Bosch und Siemens Hausgeräte, Regent Warsaw Hotel, Lasy Państwowe, Adamed, Microsoft, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, PKP InterCity, Medicover, Red Snake  PARTNER ENERGETYCZNY Tauron PARTNER MOTORYZACYJNY: STELLANTIS HONOROWY PATRONAT: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński PATRONATY MINISTERSTW: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Spotu, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Edukacji i Nauki PATRONAT MARSZAŁÓW WOJEWÓDZTWA: Opolskiego, Mazowieckiego, Świętokrzyskiego, Lubuskiego, Śląskiego, Łódzkiego, Małopolskiego, Wielkopolskiego, Dolnośląskiego, Podkarpackiego, Lubelskiego, Podlaskiego PATRONATY I PARTNERZY MERYTORYCZNI:  TOGETAIR, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej , Zakład Ubezpieczeń Społecznych,  Biuro Rzecznika MiŚP, Polskie Regiony, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Pracodawcy RP, Business Center Club, Krajowa Izba Gospodarcza, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Polski Instytutu Sztuki Filmowej, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Instytut One, Instytut Biznesu, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, Polski Komitet Olimpijki, Escola Varsovia, Łazienki Królewskie, Artomed.pl, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Urząd Regulacji Energetyki, Krakowskie Forum Organizacji Społecznych PATRONATY UCZELNI WYŻSZYCH:  Szkoła Główna Handlowa, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Warszawski, Społeczna Akademia Nauk, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie PARTNER MIĘDZYNARODOWY: UN Global Compact GŁÓWNE PORTALE INTERNETOWE: Wirtualna Polska, money.pl GŁÓWNY PARTNER RADIOWY: Polskie Radio, Polskie Radio 24 PATRONI MEDIALNI: Polska Agencja Prasowa, Agencja Informacyjna, Interia, Zielona Interia, Polska Press, Strefa Biznesu, Energetyka 24, Biznes Alert, Pod Prąd, Wysokie Napięcie, Teraz Środowisko, EcoEkonomia.pl, Super Biznes, PepeTV, Audytorium 17, Radio dla Ciebie, Radio Poznań, Polskie Radio Białystok, Radio Łódź, Polskie Radio Lublin, Smart Me, Wykop.pl, CSR.pl, magazyn As Biznes.