2021-11-04

2.5 Na jakie przeszkody trafiają kobiety, które są aktywne zawodowo?

Z badań Ariadny przeprowadzonych dla WP Kobieta wynika, że 40 proc. Polek nie pracuje. Na temat problemów jakie spotykają kobiety w pracy oraz o nierównościach, jakich doświadczają w zakładach pracy rozmawiały panelistki Kongresu ESG Polska Moc Biznesu.

Do dyskusji na temat problemów kobiet Agnieszka Zaręba z Radia Zet zaprosiła następujące panie:

  • Anna Gembicka, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Lokalnych Inicjatyw Społecznych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  • Magdalena Kasiewicz, Customer Success Lead, Microsoft
  • Aleksandra Bluj, Członek Zarządu, GPW Benchmark
  • Katarzyna Seroka, Fundacja  Terra Nostra
  • Marlena Chojecka – Bek, Dyrektor ds. Szkoleń i Rozwoju, PZU
  • Marta Lewandowska, Wicedyrektor programu GovTech Polska
  • Anna Potocka-Domin, UN Global Compact Network Poland
  • Agata Śmieja, Dyrektor generalny TOGETAIR 2020

Agnieszka Zaręba rozpoczęła panel od serii ogólnych pytań, na które panelistki odpowiadały poprzez podniesienie zielonych kart, jeśli zgadzały się z twierdzeniem dziennikarki bądź czerwonych kart w przypadku, kiedy były innego zdania. Redaktorka zapytała m.in. o to czy mężczyźni mają łatwiej w biznesie, a kobiety trudniej, czy jest możliwe połączenie życia prywatnego i kariery, a także o to czy zaproszone gościnie doświadczyły nierównego traktowania w trakcie kariery zawodowej?

Z krótkiego wstępu okazało się, że panie często napotykają na przeciwności, kiedy chcą łączyć pracę zawodową w biznesie, jednocześnie chcąc osiągać sukcesy zawodowe.

Następnie moderatorka panelu poprosiła o wskazanie doświadczenia, które było ważne dla prelegentek z punktu widzenia miejsca, w którym znajdują się obecnie.

Anna Gembicka podzieliła się historią z czasów studenckich.

Miałam problemy z wystąpieniami publicznymi w NZS. Poprosiłam mentora o rozpoczęcie debaty. Na chwilę przed rozpoczęciem wydarzenia zniknął mój mentor i musiałam poprowadzić debatę osobiście. To wydarzenie pokazało mi, że ograniczenia są w głowie. Jak się okazało później mentor mój ówczesny mentor był na sali i powiedział, że specjalnie zniknął, żebym miała możliwość przełamania swojego lęku przed wystąpieniami.

Magdalena Kasiewicz opisała historię przeprowadzki związanej ze zmianą pracy.

Wszystkie kroki w mojej karierze doprowadziły mnie do miejsca, w którym jestem obecnie. Jeśli mam przytoczyć jedną historię to opowiem o tym jak stałam pracę w siedzibie Microsoftu w Redmond. Musiałam się wtedy przeprowadzić z całą rodziną do Ameryki. Miałam obawy przed przeprowadzką głównie związane z tym, że będę miała mniejsze kompetencje, w porównaniu do miejscowych pracowników. Jednak okazało się moje przekonanie, że jako Polka będę gorsza było błędne.

Agata Śmieja przytoczyła historię z czasów, kiedy była dzieckiem.

Jako 12-latka pojechałam do swojej cioci. To było jeszcze w czasach, kiedy domy zazwyczaj ogrzewało się węglem. Pewnego dnia, kiedy była sama, do domu cioci przyjechał dostawca opału. Nim zdążałam powiedzieć, że jestem sama i najlepiej, żeby przyjechał później, kierowca rozładował przed domem 2 tony węgla. Musiałam na szybko skrzyknąć kolegów, żeby przenieśli  węgiel w suche miejsce. Jakie było zdziwienie mieszkańców wioski, w której mieszkała ciocia, kiedy widzieli umorusanych na czarno nastolatków. Ta historia udowodniła, że mam kompetencje organizatorskie oraz zaważyła o tym, że w późniejszych latach zajęłam się działaniami na rzecz rewolucji energetycznej.

Marlena Chojecka opisała jak przezwyciężyła emocje związane z degradacją w miejscu pracy.

Moja ścieżka zawodowa trwa już ponad 20 lat. Długo się zastanawiała jaką swoją historia mogłabym się podzielić i postanowiłam, że opowiem o sytuacji, kiedy zostałam zdegradowana ze stanowiska managerskiego do poziomu szeregowego pracownika. Choć początkowo to doświadczenie było trudne z czasem zaczęłam dostrzegać pozytywne aspekty tej zmiany i zaczęłam akceptować ten fakt. Po jakimś czasie udało mi się ponownie dojść do stanowiska managerskiego w obszarze zawodowym, który jest dla mnie ważny.

Katarzyna Seroka opisała dwa doświadczenia ze swojego życia zawodowego.

Miałam dwa momenty, które były ważne z perspektywy miejsca, w którym obecnie się znajduje.  Świeżo po studiach musiałam wejść do świata przetwórstwa mięsnego i się w nim odnaleźć,  co początkowo nie było łatwe. Drugie wydarzenie, o którym chciałabym opowiedzieć miało miejsce już w momencie, kiedy pracowałam w Fundacji Terra Nostra, w której przekonujemy rolników do zmiany podejścia do rolnictwa. Była z siebie dumna, kiedy przekonałam firmę Topfarm, do rozpoczęcia działań edukacyjnych na rzecz dzieci.

Aleksandra Bluj opowiedziała jak ważna jest praca w miejscu, które daje nam satysfakcję.

W pewnym momencie zrezygnowałam z pracy, ponieważ w ówczesnym miejscu pracy czułam, że przestaje się realizować. Pomimo tego, że wykonywałam ją dobrze i miałam sukcesy to muszę radykalnie zmienić swoją ścieżkę zawodową. W wyniku tej decyzji przez kilka miesięcy byłam bezrobotna i ten czas mi się bardzo dłużył. W tym okresie bardzo mi pomógł sport. Jednak dziś mogę powiedzieć, że to była bardzo dobra decyzja, ponieważ obecnie odczuwam satysfakcję ze swojej pracy.

W dalszej części panelu gościnie Agnieszki Zaręby komentowały wylosowane przez siebie cytaty.

Anna Gembicka: Zgadzam się ze słowami Estee Lauder, że sukces nie jest kwestią szczęścia. Choć sama czasem łapię się na mówieniu, że coś mi się udało to tak naprawdę swoją pozycję zawdzięczam ciężkiej pracy.

Aleksandra Bluj: Uważam, że da się wszystko, ale nie jednocześnie. Można pogodzić życie rodzinne z karierą, ale nie w pojedynkę. Kooperacja, wzajemne zrozumienie, podział zadań to warunki konieczne.

Katarzyna Seroka: W zupełności się zgadzam z wypowiedzią Aleksandry Bluj. Wiem z jakim wysiłkiem wiąże się wychowanie trójki dzieci i prowadzenia firmy i jak duże wsparcie mam ze strony swojego męża, które pomaga mi łączyć te dwie role. Jakkolwiek silne byśmy nie były, jeśli nie będziemy miały wsparcia, jeśli nie będziemy grać do jednej bramki, to nic z tego nie wyjdzie. Bądźmy jak najdalej od stereotypów, a jak najbliżej siebie.

Marlena Chojecka-Nek: Nie lubię uogólnień. Nie generalizowałbym, że kobiety są lepszymi przywódcami. To jest kwestia indywidualna. Są dobrzy przywódcy oraz dobre liderki. Ważne natomiast, by odważniej sięgać po władzę. Kobiety mają często syndrom oszusta, myślą, że wyda się, że nie wiedzą i nie potrafią wszystkiego.  Jestem za mieszaniem zespołów w pracy, a różnice między płciami mogą wpłynąć korzystnie na pracę w zespole, ponieważ ma inne kompetencje.

Marta Lewandowska: Ja powiem tak, że żaden mężczyzna nie dał mi powodów, żeby odczuć, że jestem gorsza.

Anna Potocka-Domin: Nie ukrywam, że przygnębił mnie mój cytat. Mam potrzebę, że muszę jakoś dogryźć Balzacowi za ten cytat, ponieważ mógłby się uczyć od Baracka Obamy. Z tego co wiem był gruby.

Agata Śmieja: Każda opinia jest subiektywna, dlatego uważam, że opinia Schopenhauera na temat kobiet też taka jest.

Na sam koniec panelu panie podzieliły się złotą myśl jaką by powiedziały sobie sprzed lat.

Anna Gembicka: przestań w swoją wiedzę i kompetencje nie boj się ryzykować.

Magdalena Kasiewicz: Dopóki nie zaakceptujesz siebie i nie pokochasz, nie możesz pomóc innym.

Aleksandra Bluj: Nawet Bruce (Xiaoyu) Liu popełnił kilka błędów w trakcie koncertu chopinowskiego.

Marlena Chojecka – Bek: Proś o pomoc, bądź odważna.

Marta Lewandowska: Po prostu płyń.

Agata Śmieja: Masz jedno życie. Nikt za ciebie jego nie przeżyje. Zdecydowanie nie stereotypom.

Anna Potocka-Domin: Usłysz siebie, podążaj za swoim głosem  i zaopiekuj się sobą.

Panel wyróżnił się dynamiczną formuła, która przypadła do gustu zaproszonym panelistkom.

DZIĘKUJEMY, ŻE JESTEŚCIE Z NAMI!

PARTNER +: TOTALIZATOR, Polski Fundusz Rozwoju, Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, PZU PARTNER: Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, PolRegio,  Eko Pak, Fortum, Columbus, BSH Bosch und Siemens Hausgeräte, Regent Warsaw Hotel, Lasy Państwowe, Adamed, Microsoft, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, PKP InterCity, Medicover, Red Snake  PARTNER ENERGETYCZNY Tauron PARTNER MOTORYZACYJNY: STELLANTIS HONOROWY PATRONAT: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński PATRONATY MINISTERSTW: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Spotu, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Edukacji i Nauki PATRONAT MARSZAŁÓW WOJEWÓDZTWA: Opolskiego, Mazowieckiego, Świętokrzyskiego, Lubuskiego, Śląskiego, Łódzkiego, Małopolskiego, Wielkopolskiego, Dolnośląskiego, Podkarpackiego, Lubelskiego, Podlaskiego PATRONATY I PARTNERZY MERYTORYCZNI:  TOGETAIR, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej , Zakład Ubezpieczeń Społecznych,  Biuro Rzecznika MiŚP, Polskie Regiony, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Pracodawcy RP, Business Center Club, Krajowa Izba Gospodarcza, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Polski Instytutu Sztuki Filmowej, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Instytut One, Instytut Biznesu, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, Polski Komitet Olimpijki, Escola Varsovia, Łazienki Królewskie, Artomed.pl, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Urząd Regulacji Energetyki, Krakowskie Forum Organizacji Społecznych PATRONATY UCZELNI WYŻSZYCH:  Szkoła Główna Handlowa, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Warszawski, Społeczna Akademia Nauk, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie PARTNER MIĘDZYNARODOWY: UN Global Compact GŁÓWNE PORTALE INTERNETOWE: Wirtualna Polska, money.pl GŁÓWNY PARTNER RADIOWY: Polskie Radio, Polskie Radio 24 PATRONI MEDIALNI: Polska Agencja Prasowa, Agencja Informacyjna, Interia, Zielona Interia, Polska Press, Strefa Biznesu, Energetyka 24, Biznes Alert, Pod Prąd, Wysokie Napięcie, Teraz Środowisko, EcoEkonomia.pl, Super Biznes, PepeTV, Audytorium 17, Radio dla Ciebie, Radio Poznań, Polskie Radio Białystok, Radio Łódź, Polskie Radio Lublin, Smart Me, Wykop.pl, CSR.pl, magazyn As Biznes.